Kościół pw. Św. Jerzego i św. Wojciecha

Adres:

Kościuszki 3, 32-640 Zator

Gmina Zator jest jedną z gmin województwa Małopolskiego. Położona jest u podnóża Pogórza Karpackiego. Tamte tereny są nazywane Doliną Karpia, ze względu na to, że znajduje się tam ponad setka stawów hodowlanych ryb, głównie Karpia Królewskiego.

Tradycja hodowli ryb na tych terenach znana była już w średniowieczu. Gmina Zator to przepiękne tereny o klimatycznych krajobrazach, na co duży wpływ mają liczne zbiorniki wodne, a także sąsiedztwo gór. Fauna i flora tych terenów jest bogata i często niepowtarzalna. Niektóre gatunki ptaków, które tam bytują są jedynymi okazami w całej Europie. Gmina Zator jest gminą turystyczną. Turyści chętnie przyjeżdżają zwiedzać te tereny bogate w piękne krajobrazy, które można zobaczyć podróżując pieszo, rowerami, czy choćby kajakami. Kolejnym elementem, który zachęca do odwiedzenia tych terenów są liczne zabytki architektoniczne. Jednym z takich zabytków, który jest atrakcją turystyczną, jest Kościół pw. św. Jerzego i św. Wojciecha. Znajduje się on na rynku w Zatorze. Kościół zbudowany został w 1393 roku w stylu gotyckim. Wyróżnia się więc wysokimi wąskimi oknami i wieżyczkami. Wybudowany został na miejscu starszego kościoła. Po przebudowie w 1766 roku odkryto polichromie na suficie, która do dziś jest zachowana. Wieża kościoła ma dwadzieścia dwa metry wysokości, do kościoła prowadzą łukowate drzwi. w 1886 roku zbudowano w kościele ołtarz w stylu gotyckim, który ufundowany został przez hrabinę z rodu Potockich. Ta rodzina zamieszkiwała tamte tereny do początku dwudziestego wieku. Kościół wyposażony został w pięć dzwonów o imionach Jerzy, Wojciech, Zbawiciel, Bogurodzica oraz Józef. Niejako atrakcją jest także to, że w sąsiedztwie tego kościoła stoi grobowiec księżnej Apolonii Poniatowskiej. Kościół jest nie lada gratką dla tych, którzy kochają zwiedzać. Jednak należy pamiętać, że jest to miejsce święte i należy się w nim odpowiednio zachowywać. Tym bardziej, że w kościele nadal modlą się wierni z tamtejszej parafii. Kościół pw. św. Jerzego i św. Wojciecha w Zatorze jest z pewnością wart zobaczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1178