Kopiec Grunwald w Rabusiowicach

Adres:

Rabusiowice

W województwie Małopolskim znajduje się Dolina Karpia. Jest to obszar gdzie już w średniowieczu istniały stawy hodowlane ryb. Tradycja hodowli ryb przetrwała do dzisiaj i obecnie jest to teren, który posiada ogromną liczbę zbiorników wodnych w, których hoduje się głównie Karpia Królewskiego.

Dzięki temu, że znajduje się na tym terenie tyle zbiorników wodnych, to rozwinięta jest tu bardzo fauna i flora. Teren ten jest ostoją dla ptaków, które zakładają tu gniazda lęgowe, a niektóre gatunki mają znaczenie europejskie. Teren ten ze względu na swój charakterystyczny charakter, bliskie sąsiedztwo gór oraz wiele zabytków architektonicznych stał się bardzo popularny turystycznie. Turyści chętnie zwiedzają te tereny zarówno wyznaczonymi trasami rowerowymi, jak i pieszymi. Trasy wiodą przez piękne tereny i miejsca oraz do różnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Kopiec Grunwald w Rabusiowicach. Powstał on w 1910 roku w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Mieszkańcy wsi Rabusiowice postanowili uczcić to wydarzenie w ten sposób, że usypali kopiec z ziemi. Kopiec budowano dwa lata, a w 1912 roku postawiono obok niego tablicę pamiątkową. Od tej pory miejsce to było tym, gdzie urządzano patriotyczne manifestacje. Jedną z najsłynniejszych manifestacji była ta zorganizowana tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej pod nazwą: "Wielka manifestacja Ziemi Zatorskiej przeciw zakusom niemieckim przy ujściu Wisły". Kopiec Grunwald w Rabusiowicach został wysadzony w powietrze przez wrogie wojska niemieckie, kiedy wkroczyły one do Palczowic. W 2009 roku powołano Komitet Odbudowy Kopca Grunwald i odbudowano ten zabytek. Obecnie jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mogą spacerować wokół niego, a także wejść na jego szczyt gdzie znajduje się platforma widokowa. Kopiec Grunwald w Rabusiowicach jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając tamte tereny. Do Kopca Grunwald prowadzą zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe, można oczywiście dojechać tam też samochodem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1189