Zamek w Zatorze

Adres:

Zator

Zator jest miejscowością znajdującą się w województwie Małopolskim. Jest stolicą Doliny Karpia, która jest znana z ogromnej ilości stawów hodowlanych.

W samym Zatorze również znajdują się stawy hodowlane. Hoduje się w nich głównie karpia królewskiego. W Zatorze odbywa się też coroczny festiwal Dni Karpia. Jednak miejscowość znana jest także z tego, że umiejscowiony jest tam pałac. Zamek w Zatorze był kiedyś budowlą obronną, miejscem zamieszkania książąt. Ostatnimi właścicielami była rodzina Potockich, którzy zmienili charakter pałacu na neogotycki z nutą romantyzmu w 1836 roku. Zamek ten został im bezprawnie odebrany przez władze Polskiej Republiki Ludowej w 1945 roku. W 1973 roku zakończył się remont Zamku w Zatorze. Odrestaurowano cztery sale na parterze. Nadano im nazwy: złota, bluszczowa, paprociowa i myśliwska. W 2013 roku zamek wrócił do rodziny Potockich, która założyła sprawę w sądzie i wygrała proces. Zamek w Zatorze jest budynkiem, który został wpisany do rejestru zabytków. Swoje największe lata świetności zamek przeżywał w dziewiętnastym wieku, kiedy władała nim rodzina Potockich. Bowiem właściciele wyposażyli go w ogromną liczbę dzieł sztuki i pamiątek, które sprowadzane były z różnych zakątków świata. W zamku umiejscowiona była także wspaniała biblioteka, która była słynna z tego, że znajdowały się w niej dzieła bardzo rzadkie. Ściany zamku zdobione były dziełami największych mistrzów malarskich, takich jak Leonardo da Vinci. Niestety zbiory zostały rozkradzione przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Na szczęście część dzieł udało się wywieźć Potockim do ich innego dworku. Zamek w Zatorze jest piękną budowlą, która zachwyca swoim charakterem. Obecnie znajduje się w nim instytut PAN. Nie wszystkie sale są udostępnione dla zwiedzających. Jednak dla chętnych jest możliwość poproszenia w sekretariacie o otwarcie sal znajdujących się na pierwszym piętrze. Zazwyczaj nie słyszy się odmowy. Warto więc poświęcić parę chwil, żeby poczuć atmosferę dawnego życia książąt.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1093