Obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra

Adres:

Zwierzyniec

Pod koniec XVI wieku na terenie Zwierzyńca Jan Zamoyski założył rezerwat puszczy ze zwierzyną – zwierzyniec, który otoczony został płotem o długości prawie 30 kilometrów.

Obecnie tradycję ochrony przyrody na tym terenie kontynuuje Roztoczański Park Narodowy. Pośród polecanych rodzinnych spacerów do miejsc ciekawych przyrodniczo wyróżnia się ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę. Pokonując wyznaczoną trasą prawie osiemdziesięcio metrową różnicę wzniesień podczas takiej wyprawy mamy możliwość poznać piętrowy układ roślin z różnymi zespołami leśnymi. Najcenniejszy zespół stanowi bór jodłowy oraz buczyna karpacka. Drzewa na tym terenie osiągają największe rozmiary w Polsce wynoszące około 50 metrów wysokości oraz 1, 5 metra średnicy (jodły). Rezerwat Bukowa Góra powstał w 1934 roku w celu ochrony ścisłej. Ścieżka wyznaczona na Bukową Górę - wzniesienie położone na wysokości 310 m. n.p. m. na Roztoczu Środkowym to przepiękny punkt widokowy na pobliskie tereny, oznaczona jest kolorem zielonym, prowadzi z Ośrodka Edukacyjno -Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, tuż obok dyrekcji RPN do miejscowości Sochy, by zakończyć swój szlak przy cmentarzu wojennym z 1943 roku. Wzniesienie Bukowej Góry rozcięte jest dolinkami. Wybierając szlak prowadzący ze Zwierzyńca na Bukową Górę musimy kupić bilet wstępu na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego. Trasa ścieżki szlaku prowadzi przez 2, 5 kilometra, droga prowadzi lasem na szczyt Kwaśnej Góry, miejscami prowadzący szlak jest zacieniony, na szczycie góry czeka na nas wiata do odpoczynku. Bukowa Góra jest rezerwatem ścisłym, ochrona przyrody odbywa się bez ingerencji człowieka. To tutaj na trasie spotkać możemy często powalone drzewa, próchniejące pnie, pokryte mchem widoki takie, jakie stworzyła natura jodły, świerki, buki. Rezerwat Bukowa Góra zajmuje powierzchnię 134 hektarów. Ścieżka na Bukową Górę to najpopularniejszy szlak spacerowy na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2999