Roztoczański Park Narodowy

Adres:

Plażowa 2, Zwierzyniec

Telefon:

84 687 20 66

Na południowy wschód od Zamościa położony jest Roztoczański Park Narodowy, którym określa się połacie lasów porastających wzniesienia i doliny, wśród których odnajdziemy wąwozy, strumienie, zabytkowe budowle.

W dawnych czasach w tych dzikich ostępach urządzano polowania. Roztoczański Park Narodowy położony jest na Roztoczu Środkowym. Powstał w 1974 roku a swoim obszarem objął tereny leśne istniejących tutaj rezerwatów ścisłych i częściowych, zajmuje powierzchnię ponad 8, 5 tysiąca hektarów. Roztoczański Park Narodowy chroni przede wszystkim naturalne drzewostany bukowo - jodłowe. Lesiste wzniesienia o szerokości sięgającej prawie 22 kilometrów stanowią tzw. europejski dział wodny - roztaczają (rozdzielają) wody rozlewisk Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Roztoczański Park Narodowy to teren urozmaicony pod względem geologicznym, wysokości względne terenu sięgają 100 metrów. Najcenniejsze zespoły lasów, które porastają wzgórza to buczyna karpacka oraz bory jodłowe. Jodły występujące na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego to najwyższe drzewa tego gatunku występujące w Polsce. Wśród innych gatunków drzew na terenie parku występują sosny, jodły, graby, świerki, dęby. Ponad tysiąc drzew na terenie parku osiągnęło wymiary drzew pomnikowych. Roztoczański Park Narodowy to nie tylko lasy, ale głębokie wąwozy lessowe i tzw. głębocznice, czyli wąwozy powstałe wzdłuż polnych dróg. W parku żyje ponad 210 gatunków ptaków, od 1979 roku na terenie parku żyją bobry sprowadzone tutaj z Suwalszczyzny, a od 1982 roku symbolem parku stał się konik polski - potomek tarpana. Cechą charakterystyczną koników polskich jest maść koloru myszowatego i ciemna pręga na grzbiecie. Koniki charakteryzują się łagodnym charakterem siłą i wytrzymałością. Flora na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego to ponad 750 gatunków, w tym występuje 45 chronionych. Na uwagę zasługują rośliny górskie: tojad dziobaty, czosnek niedźwiedzi a także storczyki, z których najciekawszym jest obuwik pospolity. Park to tereny na którym wyznaczono ścieżki poznawcze i szlaki turystyczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2186