Zespół Pałacu Plenipotenta

Adres:

Plażowa 1, Zwierzyniec

Zwierzyniec, miasto nazywane perłą Roztocza to popularna miejscowość letniskowa i ośrodek turystyczno – wypoczynkowy w dolinie Wieprza, na terenie powiatu Zamoyskiego.

Jest to miejsce, gdzie znajduje się główna siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Roztoczański Park obszarem swym zajmuje tereny położone na wschód i południe od Zwierzyńca. W Zwierzyńcu warto zobaczyć miejsce zabytkowe – obecnie zajmowane przez Dyrekcję roztoczańskiego parku, która swoją siedzibę ma w budynku Zarządu Ordynacji Zamoyskiej przy ulicy Plażowej 2, miejsce to popularnie zwane jest Plenipotentówką. Zabudowania Pałacu Plenipotenta ( czyli zarządcy, który w imieniu ordynata zarządzał lasami) w Zwierzyńcu obejmują zabytkową willę zarządców Ordynacji Zamoyskiej, wzniesioną w XIX wieku w stylu szwajcarskim. Wybudowana za czasów XVI Ordynata Tomasza Franciszka Zamoyskiego w latach 18880-1890 willa zarządców, to obiekt drewniany, wzniesiony na planie prostokąta. Willę zbudował Ignacy Aleksander Szymański. Powstała na wysokiej podmurówce, jest obiektem w stylu pawilonu piętrowego z zachowanym poddaszem, zdobionym koronkowymi szalunkami, budynek zachował konstrukcję ryglową ścian i skrzydeł, dodatkowo ściany pałacu zdobione są deskami (snycerka). Pierwszym mieszkańcem willi – pałacu był Otton Kubicki. W willi zachowany został ciekawy wystrój architektoniczny – gzymsy, kominki. W skład zespołu Pałacu Plenipotenta dodatkowo wchodzi stajnia pochodząca z końca XIX wieku, drewniana studnia pochodząca z tego samego okresu oraz wozownia - murowany parterowy budynek z kamienia, przykryty dachem dwuspadowym z tzw. lukarnami, pochodzący z końca XIX wieku. Teren Pałacu Plenipotenta jest ogrodzony płotem, wjazd odbywa się przez drewnianą zdobioną bramę, przy której umieszczono tablicę informacyjną o obiekcie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1634