Cmentarz żydowski w Andrychowie

Adres:

Ul. Żwirki i Wigury, Andrychów

Gmina Andrychów jest gminą wiejsko-miejską leżącą w województwie małopolskim. Gmina ta nazywana jest często Bramą Beskidu Małego dlatego, że większa jej część położona jest właśnie w Beskidzie Małym.

Tereny górskie są znakomitym miejscem na rozwój turystyki. Nie inaczej jest w Gminie Andrychów. Stolicą tej gminy jest miasto Andrychów. Zostało ono założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Od osiemnastego wieku było miastem typowo przemysłowym i tak jest do dzisiaj. Główne gałęzie przemysłu, jakie się rozwijają w Andrychowie to przemysł bawełniany, maszynowy i włókienniczy. Miasto leży u podnóży Pańskiej Góry, a przez jego teren przepływa rzeka Wieprzówka. W samym mieście, jak i na terenie gminy znajduje się wiele atrakcji turystycznych i zabytków. Jednym z zabytków jest cmentarz żydowski w Andrychowie. Położony jest on przy ulicy Żwirki i Wigury i zajmuje powierzchnię 0,6 hektara. Cmentarz został założony w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Obecnie znajduje się na nim około dwustu macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Oprócz nagrobków, na cmentarzu można obejrzeć także ruiny domu pogrzebowego, który działał jeszcze na początku dwudziestego wieku. Obecnie właścicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa Żydowska z Bielska Białej. Cmentarz żydowski w Andrychowie jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Głównie dzięki temu, że nagrobki nie ucierpiały zbytnio podczas drugiej wojny światowej. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, cmentarz został uporządkowany oraz ogrodzony. Prowadzi do niego brama, która znajduje się od strony głównej ulicy. Przy brami widnieje napis: "Mur postawiono z datków Żydów w świecie pod zarządem pani Steli Doron (Weinsaft) i Isaaka Korna." Cmentarz odwiedzany jest chętnie przez turystów jako zabytek, który związany jest nierozerwalnie z historią tych terenów na, których mieszkali i pracowali Żydzi. Przyczynili się oni do rozwoju samego miasta, jak i tamtych terenów. Cmentarz jest uporządkowany i zarośnięty drzewami oraz krzewami, które tworzą naturalną ochronę dla macew.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1877