Trasa turystyczna Leskowca przez Potrójną do przełęczy Kocierskiej

Adres:

Andrychów

Jedną z gmin położonych w województwie małopolskim jest gmina miejsko-wiejska Andrychów. Jest ona położona w większej części w Beskidzie Małym. Siedzibą władz miejskich i gminnych jest miasto Andrychów.

Zostało ono założone w trzynastym wieku i funkcjonowało początkowo jako wieś, która liczyła nieco ponad stu mieszkańców. Jednak zaczął się rozwijać w szesnastym wieku, kiedy znalazł się pod rządami królów polskich. Jego znaczenie rosło, a stało się to jeszcze bardziej widoczne w osiemnastym wieku, kiedy do wsi sprowadzono rzemieślników, którzy stworzyli z niej potęgę przemysłową. Komicznie brzmi wieś i potęga przemysłowa w opisie jednej i tej samej miejscowości, Jednak takie są fakty, bo Andrychów jako wieś funkcjonował jeszcze w dziewiętnastym wieku. Dopiero w 1823 roku Andrychów otrzyma prawa miejskie. Wcześniej jednak miał pewne przywileje należące tylko do miast na przykład prawo organizowania jarmarków. Andrychów jest miastem przemysłowym do dzisiaj, jednak w dwudziestoleciu międzywojennym w mieście, jak i na terenie całej gminy zaczęła rozwijać się turystyka. Gmina Andrychów ma bowiem dwa ważne elementy, które przyciągają turystów. Mianowicie są to piękne tereny, w tym przypadku górzyste, a także zabytki, które można odnaleźć w każdej wiosce w Gminie Andrychów. Gminę Andrychów można zwiedzać wieloma trasami turystycznymi. Jedną z nich jest Trasa turystyczna Leskowca przez Potrójną do przełęczy Kocierskiej (i dalej do Kozubnika). Leskowiec to szczyt znajdujący się we wschodniej części Beskidu Małego, którego szczyt znajduje się na wysokość 922 metry nad poziomem morza. Trasa turystyczna Leskowca przez Potrójną do przełęczy Kocierskiej (i dalej do Kozubnika), z Leskowca prowadzi na kolejne szczyty nieco niższe, a także do przełęczy Kocierskiej. Ostatnim miejscem na tej trasie jest Kozubnik, czyli skupisko kilku gospodarstw, które znajdują się poza integralną częścią wsi Porąbki. Trasa jest niezwykle malownicza i na pewno warta obejrzenia. Jest co prawda dosyć trudna, ale warto się zmęczyć, żeby zobaczyć te widoki.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1511