Trasa turystyczna Rzyk na przełęcz pomiędzy Leskowcem a Groniem Jana Pawła II

Adres:

Andrychów

Andrychów jest miastem, które zostało założone w trzynastym wieku. Początkowo był wsią, która miała niewielką liczbę mieszkańców i nie miała żadnego znaczenia gospodarczego, ani społecznego.

Rozwój wsi rozpoczął się w szesnastym wieku, kiedy to panowanie na tym terenie rozpoczęli królowie polscy. Z kolei największy rozkwit Andrychów osiągnął w osiemnastym wieku kiedy zaczął rozwijać się na jego terenie przemysł. Stało się to za sprawą Franciszka Czernego-Szwarzenberga, który osiedlił na terenie miasta rzemieślników. Obecnie stolica Bramy Beskidu Małego jest nadal miastem przemysłowym w, którym rozwija się głównie przemysł bawełniany, maszynowy i tkacki. W dwudziestoleciu międzywojennym w Andrychowie rozwinęła się też turystyka. Oczywiście zaletą całej gminy patrząc pod kątem turystycznym jest to, że jest ona położona w przepięknym górskim terenie, a także to, że jest usiana zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Gminę Andrychów można zwiedzać korzystając z wielu szlaków turystycznych, które są tam ulokowane. Jednym z nich jest Trasa turystyczna Rzyki na przełęcz pomiędzy Leskowcem a Groniem Jana Pawła II. Szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Rzyki. Jest to wieś położona w województwie małopolskim, w gminie Andrychów. Wieś została założona w szesnastym wieku. Mieszkańcy tej wsi zajmowali się głównie tkactwem i produkcją szkła, nieopodal wsi znajdowała się nawet niewielka huta szkła. Zabytki jakie znajdują się obecnie w Rzykach to kościół parafialny pochodzący z dziewiętnastego wieku. Kościół pod wezwaniem świętego Jakuba w Rzykach wybudowany został dokładnie w 1800 roku. Znajdują się w nim dwie rzeźby, które są starsze niż sam kościół. Bowiem jedna pochodzi z piętnastego, a druga z szesnastego wieku. Drugim zabytkiem jest stara kuźnia, która znajduje się we wsi. Kuźnia słynie z tego, że odpoczywał przy niej papież Jan Paweł II. Trasa turystyczna Rzyki na przełęcz pomiędzy Leskowcem a Groniem Jana Pawła II, jest przyjemnym i niezbyt trudnym szlakiem turystycznym, który mieści się w gminie Andrychów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1291