Rezerwat przyrody Długosz Królewski

Adres:

Bochnia

Rezerwat przyrody Długosz Królewski swoją powierzchnią zajmuje aż ponad 24 hektary. Jest to niezwykle miejsce gdzie można poznać przepiękną przyrodę, a przede wszystkim poznać chroniony gatunek paproci od której wywodzi się nazwa rezerwatu, czyli paproci długosza królewskiego.

Bardzo ważne jest to, że Rezerwat przyrody Długosz Królewski jest objęty programem Natura 2000 jako obszar pod dużą ochroną. Rezerwat jest miejscem bardzo zalesionym i kryjącym w sobie również inne gatunki roślin chronionych. Można tu między innymi spotkać konwalię majową jak i bagno zwyczajne. Spacer po rezerwacie to przede wszystkim duży odpoczynek zarówno dla ciała jak i ducha. Podczas spaceru po rezerwacie nie odczuwa się żadnego zmęczenia bo nie idzie się asfaltem cały czas prosto tylko leśnymi ścieżkami w otoczeniu przyrody i śpiewu ptaków. Każda osoba wchodząca do rezerwatu powinna znać zasady zachowania się w nim. Przede wszystkim każdy powinien się trzymać wyznaczonych tras w rezerwacie. Schodząc z nich można dokonać zniszczenia chronionej przyrody jak i narazić siebie na niebezpieczeństwo. Rezerwat to nie tylko kwiatki, drzewka i ptaszki, ale również jest to dom dl wielu zwierząt. Schodząc z wyznaczonej trasy można ich wiele spotkać a wzburzone dzikie zwierze może zaatakować. W razie spotkanie nie wolno uciekać. Każdy powinien zachowywać się spokojnie i przede wszystkim nie krzyczeć bo to jeszcze bardziej może pobudzić dane zwierze. Bardzo ważne jest aby powolnym, mało zauważalnym krokiem oddalić się na bezpieczną odległość. Zwierze może zaatakować w każdej chwili bo będzie chciało się bronić tak i bronić swojego domu, a niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego ile niebezpieczeństwa może spotkać w lesie, a w tym przypadku w rezerwacie. Dodatkowo w rezerwacie przyrody nie wolno nic zrywać. Znajdują sie tam gatunki roślin chronione, a jeżeli turyści będą je zrywać twierdząc że są po prostu ładne to dany gatunek narażony jest na wyginięcie. Jednocześnie nikt nie powinien zrywać bardzo chronionej tam paproci, grozi to wysoką karą pieniężną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1434