Kościół zamkowy pw. Świętej Jadwigi w Brzegu

Adres:

plac Zamkowy, 49-300 Brzeg

Kościół zamkowy pod wezwaniem świętej Jadwigi to budynek, który powstał na miejscu kolegiaty z lat 1368-1369.

Budynek to fragment zamkowej zabudowy, tworzy zamkowa kaplicę w stylu gotyckim. Zbudowana jest z kamienia i cegły. W dużej mierze została zniszczona przez Prusaków w 1741 roku, zostały tylko fragmenty prezbiterium, które w późniejszych latach zaczęło pełnić funkcje mauzoleum. Przebudowa prezbiterium i innych fragmentów kaplicy miało miejsce w latach 1783 do 1784 i z czasem stało się mauzoleum dla Piastów brzeskich. W ciągu wieków w kaplicy pochowano wiele osób związanych z tym rodem, do roku 1945 w krypcie znajdowało się 22 sarkofagi. Sarkofagi powstawały na przestrzeni XVI i XVII wieku i są cenionym zabytkiem sztuki cmentarnej. Podczas II wojny światowej zniszczono dalszą cześć świątyni, ale mimo to odprawiono ty pierwszą powojenna mszę święta dla ludności polskiej. Z inicjatywy księdza prałata Makarskiego kaplica została odbudowana i powoli przy wielkich nakładach finansowych kaplica zaczęła wracać do świetności. W roku 1989 powtórnie została poświęcona jako kościół dla wyznawców katolicyzmu. W obecnej kaplicy obecne są pamiątki związane z Piastami, są to między innymi współcześnie namalowane drzewo genealogiczne rodu Piastów oraz marmurowe epitafium upamiętniające miejsce pochówku Piastów. Obecne w kaplicy sarkofagi zostały przeniesione do niedaleko oddalonego Muzeum Piastów Śląskich. Kaplica mimo niewielkich rozmiarów robi wielkie wrażenie dla oglądających i jest swoistą perełką stylu barokowego umiejscowiony w mieście, który swego czasu był ważnym miejscem na szlaku komunikacyjnym ze względu na rzekę Odrę, która w latach średniowiecza była w pełni spływowym szlakiem, którym barkami transportowano towary do Gdańska. Stąd obecność rodu Piastów w Brzegu i Wrocławiu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1525