Szlak na Wierch Przedomiański

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska kryje w sobie wiele atrakcji. Na terenie tej gminy mieści się zarówno najwyższ szczyt w Polsce – Rysy 2499 m n. p.m, najsłynniejsze polskie jezioro Morskie Oko, malownicze doliny z Doliną Pięciu Stawów na czele.

Przez Bukowinę wiodą niezliczone szlaki górskimi wierchami i przepięknymi dolinami. Bardzo ciekawa propozycją na pieszą wycieczkę jest trasa na Wierch Przwdomiański. Oznaczony na niebiesko szlak ma długośc około 4, 7 km, a czas jaki powinno zająć jego pokonanie to 2 godziny. Wybierając się na Wierch warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, bowiem niezalesiony masyw tego szczytu pozwala na podziwianie niesamowitej panoramy Bukowiny, Czarnej Góry oraz pnących się w oddali wysokich Tatr. Szlak na Wierch Przdomiański jest doskonałym pomysłem na rodzinne wycieczki. Łagodne trasa idealnie nadaje się na podróż z małymi dziećmi. Jest także popularna wśród rowerzystów, biegaczy, a w okresie zimowym sprawdza się jako trasa do uprawiania narciarstwa biegowego. Szlak na Wierch Przedomianski rozpoczyna się w dolnej Bukowinie, przy Urzędzie Gminy. Aby wejść na trasę trzeba kierować się w stronę centrum, aby po około 500 metrach zejść z drogi asfaltowej na drogę inną drogę asfaltową w stronę lasu. Z czasem droga ta zmienia się w drogę ubitą. Drogę to nazywają Drogą Międzygorami. Na rozdrożu szlaków PTTK trzeba zejść z głównego zielonego szlaku i skręcić w ścieżkę w prawo. Tam czeka 20 minutowe ostre podejście na wzniesienie Wierchu Przedomiańskiego. To najtrudniejszy obcinek całej wyprawy. Następnie około 2 km odcinek aż do skrzyżowania przy wielkiej sośnie to łatwa trasa. Między Wierchem Przedomiańskim a Wierchem Spiskim prowadzi asfaltowa droga, która dopiero po przekroczeniu Potoku Przedomianskiego wznosi się do góry. Po drodze znajduje się wiele przepięknych przydrożnych kapliczek. Jedna z nich stojąca przy wejściu na Wierch Spiski została zbudowana w czasie I wojny światowej. Trasę można zakończyć na Rusinowym Wierchu, który znajduje się już nieopodal. Trasa na Wierch Przdomiański jest bardzo malownicza, a przed wszystkim bardzo łagodna, dzięki temu nawet rodzice z dziećmi są w stanie ją pokonać. Co więcej przez większą cześć trasy jest to droga asfaltowa lub szutrowa na której bez problemu mogą prowadzić sobie nawet dziecięce wózki.

 

Odwiedziłeś oceń:
(6 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 12030