Trasa na Litwinkę

Adres:

Białka Tatrzańska

Tak zwany szlak Litwinka, to jeden z najłatwiejszych i najkrótszych a zarazem bardzo ciekawy szlak turystyczny okolicy Bukowiny Tatrzańskiej i Czarnej Góry.

Jego długość to niecały kilometra a czas potrzebny na pokonanie tego dystansu to zaledwie piętnaście minut. Jest to zatem doskonała trasa spacerowa dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób, którym zarówno zdrowie, jak i inne uwarunkowania nie pozwalają na długie i ciężkie piesze wycieczki. Cała droga bywa chwilami stroma, jednak nie znajdują się niej żadne dodatkowe utrudnienia. Litwinka jest niewielkim wzniesieniem, po którego jednej stronie znajduje się bardzo popularna i słynąca ze sportów zimowych Czarna Góra z drugiej natomiast Czarna Góra Zagórka. Widoki roztaczające się ze szczytu Litwinki są wyjątkowo malownicze. Od trony bowiem Białki Tatrzańskiej znajduje się na nim urwisko, u którego podnóża płynie spokojnie i leniwie rzeka Białka. Spacerując po Litwince turyści mają możliwość zobaczenia z oddali panoramy na Babią Górę czy całe Tatry. Plusem i zarazem minusem jest fakt, że na Litwinkę można wjechać samochodem. Stanowi to co prawda utrudnienia dla spacerowiczów, którzy wyruszyli w góry pragnąc ciszy, spokoju i ucieczki od zgiełku codzienności, pozwala natomiast na odpoczynek osobom, które o własnych siłach wspiąć się nań nie mogą. Na szczycie można zorganizować piknik. Trasa rozpoczyna swój bieg w pobliżu Sołtystwa, po czym wiedzie przez Czarną Górę Zagórkę na Litwinkę. Cały szlak jest oznakowany. Przybywając w te okolice warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Niezapomniane widoki przynoszą bowiem spokój i ukojenie. Kilka dni spacerów po górach zregeneruje nawet najbardziej zszargane nerwy. Aktywny wypoczynek na łonie natury pozwoli natomiast zadbać o zdrowie fizyczne uczestników tej wyprawy. Białka Tatrzańska dysponuje wieloma innymi jeszcze szlakami turystycznymi, które podczas takiej wyprawy warto przemierzyć – wystarczy na to kilka dni wędrówek. W okolicy nie brakuje również pensjonatów, hoteli i ośrodków wypoczynkowych, gdzie z łatwością znajdziemy noclegi dostosowane do naszych potrzeb.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 7221