Drewniany kościół w Jakubowicach

Adres:

plac św Faustyny 1, 21-003 Jakubowice Konińskie

Drewniany kościół w Jakubowicach jest kościołem jednonawowym wybudowanym w 1585 roku.

Zapoczątkowali go ewangelicy, którzy wybudowali go z fundacji rodziny von Frankenberg. Jest to jedno z ciekawszych miejsc sakralnych województwa opolskiego tym bardziej, że do dziś co roku w dniu 3 maja odbywa się w nim wspomnienie liturgiczne. Dziś kościół jest wpisany do rejestru Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a opiekują się nim katolicy. Kościół pełni funkcję filialnego. Należy do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Polanowicach. Drewniany kościół w Jakubowicach w województwie opolskim jest niezwykłym zabytkiem kultury, który powinien zobaczyć każdy bez względu na wiek czy też wyznanie. Jest to kunszt przepięknej architektury, budownictwa jak i historii. Kościół w drewnianej konstrukcji przetrwał II Wojnę Światową i służy wiernym do dziś co jest przykładem zaangażowania wiernych jak i szacunku do miejsc sakralnych. Już z zewnątrz można zauważyć przepiękną wierzę kościoła. Przy kościele znajduje się cmentarz, który przypomina o historii tego miejsca. Jest to miejsce niezwykłe poświęcone wielu ludziom i zachowane dzięki nim. Drewniany kościół w Jakubowicach jest miejscem do którego powraca wiele osób. Tym bardziej, że jest on wybudowany w towarzystwie przepięknych drzew, które dodają klimatu temu miejscu. Podziwiając ten obiekt można zauważyć zarówno mieszkańców okolicznych wsi jak i ludzi, którzy przyjeżdżają z bardzo daleka, żeby znaleźć się tam chociaż na chwilę i w myślach przenieść się w odległe czasy, w wyobraźni przeżyć walkę o ten kościół oraz aby się pomodlić w intencji swojej i innych ludzi. Jest to miejsce, które przyciąga wielu tym bardziej, że niewiele jest tego typu zachowanych kościołów w Polsce, które są wizytówką nie tylko głębokiej wiary ale też wytrwałości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1452