Cerkiew św. Jana Teologa

Adres:

Henryka Sienkiewicza 1, 22-100 Chełm

Cerkiew pod wezwaniem świętego Jana Teologa w Chełmie jest jedyną wciąż czynną świątynią prawosławną w tym mieście.

Pierwotnie była to cerkiew wojskowa wybudowana na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku przez wojska carskie - działa od 1852 roku, później stała się świątynią parafialną, a było to zwiazane z tym, że na te ziemie przyjeżdżało coraz więcej Rosjan wyznania prawosławnego. Od pierwszej połowy wieku XX cerkiew ta posiada miano soboru. Jej jako jedynej nie przemianowano na świątynię katolicką. Eklektyczny budynek łączy w sobie cechy stylu bizantyjskiego z klasycystycznym oraz rosyjskim. Budynek jest orientowany, wybudowany na planie krzyża greckiego. W tym samym stylu na planie kwadratu tuż obok świątyni wybudowana została dwukondygnacyjna dzwonnica. Pomimo prostoty wykonania, dzwonnica podobnie jak i sama świątynia posiada piękne wnętrze. Pod dachem zawieszone zostały cztery dzwony wykonane na przełomie XIX i XX wieku. W latach sześćdziesiątych minionego stulecia wpisana została do rejestru zabytków Ziemi Chełmskiej. Wnętrze Cerkwi powołania świętego Jana Teologa w Chełmie zdobi wiele ikon, obrazów czy figur, które zostały tutaj przeniesione z likwidowanych wcześniej chełmskich cerkwi; są to na przykład ikony świętego Mikołaja czy kopia ikony Matki Bożej Chełmskiej - oryginał tej ikony ma podobno cudotwórcze właściwości. W bardzo dobrym stanie zachował się tutaj dziewiętnastowieczny sztandar Bractwa Bogurodzicy. Oprócz ołtarza głównego znajduje się tutaj kilka mniejszych ołarzyków bocznych. Wielu wiernych przybywa w to miejsce, żeby zobaczyć znajdujące się w świątyni relikwie Krzyża Świętego. Do jedynej czynnej prawosławnej świątyni przyjeżdżają nie tylko pielgrzymi z obrządku wschodniego, ale również katolicy ze względu na bogactwo kulturowe oraz historyczne, jakie posiada to miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1749