Kośćioł Rozesłania Apostołów

Adres:

Lubelska 55, 22-100 Chełm

Chełm jest miejscem bogatym w różnego rodzaju miejsca kultu. Znajduje się tutaj wiele świątyń wielu wyznań, które działają do dziś lub zmieniły swoją funkcję a także całe mnóstwo kaplic.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego typu na ziemi chełmskiej jest Kościół Rozesłania Apostołów, będący rzymskokatolicką świątynią parafialną. Wybudowanie tego kościoła było nagrodą dla Chorągwi Białego Niedźwiedzia za zasługi na polach Grunwaldu ufundowaną przez króla Władysława Jagiełłę na początku XV wieku. Pierwotna drewniana świątynia zastąpiona została niemal dwa wieki później świątynią murowaną. Kościół znajdujący się w tym miejscu obecnie pochodzi z XVIII wieku. Wybudowany został w stylu późnobarokowym. Trzynawowa świątynia posiada dwie wierze - na jednej z nich znajduje się zegar. Na wewnętrznych ścianach znajduje się wiele pięknych polichromii. Ambona, chrzcielnica a także wszystkie ołtarze są drewniane. wykonane i rzeźbione ręcznie, pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Zobaczyć tutaj możemy obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy a także robiący spore wrażenie krucyfiks. Oprócz wspomnianych wcześniej polichromii, w świątyni znajduje się wiele pięknych obrazów przedstawiających świętych czy Świętą Rodzinę. Kościół Rozesłania Apostołów jest pokaźnych rozmiarów budowlą, mogącą pomieścić wielu wiernych. Znajdujące się tutaj zabytkowe ławki wykonano w stylu rokokowym. Zakrystia tego kościoła stanowi swego rodzaju muzeum, ponieważ obejrzeć tutaj możemy szaty liturgiczne, których używało się jeszcze w średniowieczu a także stare naczynia pochodzące z pierwszych lat istnienia świątyni. Jak widać Kościół Rozesłania Apostołów jest mieszanką stylów oraz epok. Kościół odwiedzają nie tylko wierni, ale również miłośnicy oraz znawcy dawnej architektury. Obecna świątynia nigdy nie uległa zniszczeniu, poddawano ją tylko kilku remontom.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1528