Piec kręgowy Hoffman

Adres:

Zakład Wapienniczy, Płaza

Na terenie Chrzanowa można znaleźć naprawdę wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które cieszą się ogromną popularnością w wielu zakątkach Polski. Jednym z takich miejsc jest piec kręgowy Hoffman, który usytuowany jest na terenie Zakładów Wapienniczych w Płazie.

Jest to bogaty pod kątem architektonicznym zabytek, który ma formę przemysłową. Zadziwia on swoim urokiem okolicznych mieszkańców od prawie 200 lat. Jego twórcą jest Fryderyk Hoffman, który najpierw skonstruował piec pierścieniowy, a następnie został on przekształcony w wysokiej jakości piec kręgowy. Najważniejszą cechą tego pieca jest z całą pewnością to, że cykl produkcji w nim jest tak jakby "wędrujący", a ma to związek z przemieszczaniem się ognia w tym piecu. Jest to swego rodzaju ewenement na skalę światową, dlatego ten piec przyjeżdża podziwiać nie tylko grupa turystów z Polski, ale i z całej Europy. Piec posiada aż szesnaście komór, dlatego też może działać na szeroką skalę. Zbudowany został on przede wszystkim z cegły oraz wapienia, dlatego jest stabilny oraz wytrzymały, a przy okazji niezwykle estetyczny. Posiada on również drewniane elementy dachowe, które dodają mu wartości i bogactwa artystycznego, przez co stworzona jest jednolita całość ciesząca się powszechnym uznaniem. Dach wsparty jest na drewnianych słupach, które są solidnie zamontowane i nie grozi im obalenie. Jest to jeden z najładniejszych i najbardziej ciekawych pod kątem turystycznym zabytków w gminie Chrzanów, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że coraz większa liczba osób decyduje się na jego odwiedzenie w czasie wycieczki w tych okolicach. Jest to polecana opcja zwłaszcza dla osób ceniących sobie przemysł i bogatą architekturę połączoną z wartością estetyczną i artystyczną. Wykonanie tego pieca nie było łatwym zadaniem, ale do dziś zadziwia on wielu turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2203