Cmentarz żydowski w Cieszanowie

Adres:

Ul. Armii Krajowej/Stanisława Moniuszki, Cieszanów

Cmentarz żydowski w Cieszanowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście. Założono go blisko 150 lat temu, a więc ma już on swoje lata.

Został on jednak całkowicie zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej, po czym trzeba go było odrestaurować i na szczęścia ta sztuka się w całości powiodła. W tamtych czasach nie zachował się ani jeden nagrobek, lecz teraz jest zupełnie inaczej, dlatego każdy zainteresowany turysta może udać się na ten cmentarz i oddać cześć poległym podczas wojny Żydom, a było ich wielu. Ginęli oni często niewinnie i bezbronnie, dlatego też miejsce to jest szczególne pod kątem historycznym i nie można o nim w żaden sposób zapomnieć. Cmentarz nie należy może do nowoczesnych budowli i nie cechuje się zbytnią elegancją, ale nie na tym ma to przecież polegać. Jego funkcją jest pamięć o poległych Żydach, którzy zginęli w potwornych męczarniach i trzeba oddać im należyty szacunek. Decydując się na wyprawę na ten cmentarz ma się pewność, że dowie się czegoś więcej o ich historii. Jest to istotne miejsce zwłaszcza dla osób, które lubią historię i chcą ją poznawać na nowo. Mało kto wie gdzie konkretnie istnieją cmentarze żydowskie, a ten w Cieszanowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych, ponieważ pochowano tutaj wielu Żydów. Dzięki temu ich bliscy mogą zapalić im znicz na grobie i przywołać sobie o nich ciepłe wspomnienia. Cmentarz jest bardzo dobrze zlokalizowany, a więc nikt nie powinien mieć problemów z trafieniem do tego miejsca. Okoliczni mieszkańcy również bardzo chętnie odwiedzają cmentarz żydowski, aby poszerzyć swoją wiedzę o wydarzeniach z przeszłych lat i dowiedzieć się kto konkretnie poległ na zamieszkiwanej przez nich ziemi. Jest to swego rodzaju hołd dla poległych oraz dla wydarzeń, które miały tu miejsce podczas II wojny światowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1148