Szlak turystyczny: Wetlina – Riaba Skała

Adres:

Cisna

Podkarpacie jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej obleganych przez turystów części Polski.

Z pewnością dzieje się tak dlatego, gdyż region ten posiada niezwykły ogrom, atrakcji turystycznych, zabytków, tras turystycznych, cudownych krajobrazów, niesamowitej fauny i flory oraz zachowaną kulturę dawnych wsi. Na szczególną uwagę zasługuje gmina Cisna, przez którą przechodzi ogrom szlaków turystycznych. Jeden z nich zaczyna się w Wetlinie- malowniczej bieszczadzkiej wsi, która jest jedną z głównych baz turystycznych tego regionu. Wetlina nazwana jest sercem Bieszczad, gdyż leży w samym ich centrum. To właśnie od tej miejscowości rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, gdyż stanowi ona świetną bazę wypadową na przeróżne górskie wędrówki. Dalej natomiast szlak ciągnie się do Jawornika będącego pasmem granicznym, gdzie podziwiać możemy wspaniałe lasy bukowe oraz niesamowite górskie krajobrazy. Położony jest on o około 400 metrów wyżej od Wetliny. Idąc dalej tą trasą z Jawornika trafimy do Paprotnej, czyli słynnego szczytu w Bieszczadach Zachodnich sięgającego, aż 1198 m n. p.m. Kolejnym szczytem, przez który przechodzi się idąc tym szlakiem jest Riaba Skała mająca około 1199 m n. p.m. Szczyt ten również należy do Bieszczadów Zachodnich i leży na granicy polsko-słowackiej. Całość trasy możemy pokonać w około trzy godziny, wracać natomiast będziemy około dwie i pół. Szlak ten oznaczony jest kolorem żółtym, czyli jest on krótką łącznikową trasą. Z pewnością przebywając w okolicach Cisnej warto przespacerować się trasą Wetlina – Jawornik – Paportna – Riaba Skała.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1149