Kościół w Michniowcu

Adres:

Michniowiec

Michniowiec to wieś w Polsce południowej w województwie podkarpackim, w powiecie podkarpackim w gminie Czarna.

Właśnie w tej bieszczadzkiej miejscowości położony jest kościół obecnie pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, dawniej w budynku mieściła się siedziba cerkwi prawosławnej. Na chwilę obecną budynkiem zarządza parafia Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzieje cerkwi datowane są na rok 1557 rok, kiedy to powstawały pierwsze wzmianki na temat popa, który pracowała w Michniowcu. Stąd można śmiało stwierdzić, że skoro był pop to była również cerkiew. Obecny budynek pełniący funkcję kościoła według dokumentów datowany jest na lata 1863-1868. Sama budowla wykonana jest z drewna o trójdzielnym podziale z trójkopułowym zwieńczeniem. Dach budowli kryty jest blachą, które wykończone są pseudolatraniami z krzyżami. Dobudowany przed wojną zajmuje sporą część cerkwi. Na jego balustradzie oraz na ścianach i kopule znajduję się polichromie figuralne z 1983 roku. Na podobny okres datowana jest również Droga Krzyżowa. Cerkiew remontowana była w roku 1924, w tym czasie dobudowano zakrystię i przedsionek (kruchtę).We wnętrzu kościoła zachowały się częściowe fragmenty ikonastatu. Ikonostas ten posiada dosyć nietypowy, półkolisty kształt, który wygięty jest w kształt tęczy. Wrota diakońskie wykonano z pełnych desek. Obrazują one ikonę św. Olgi i Włodzimierza. Carskie wrota obecnie wiszą na ścianach prezbiterium. Ikony namiestne pochodzące z ikonastatu obecnie zawieszone są nawie, są to: św. Mikołaj, Matka Boska z Dzieciątkiem oraz scena zabicia Abla. Od 1971 roku cerkiew pełni funkcje kościoła parafialnego. Obok cerkwi znajduje się dzwonnica pochodząca z 1904 roku, a nieopodal wraz ze znanym zwyczajem umiejscowiony jest cmentarz na, którym można spotkać kilka przedwojennych nagrobków. Miejsce jest bardzo ciekawe i tajemnicze i bez wątpienia warte uwagi każdego odwiedzającego ten region.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1313