Żółty szlak turystyczny: Zubrzyca Dolna – Żeleźnica

Adres:

Czarny Dunajec

Żółty szlak turystyczny: Zubrzyca Dolna - Orawka - Pająków Wierch - Podszkle – Żeleźnica Wybierając się na wypad na Podhale warto zastanowić się, nad wyborem mniej popularnych, ale równie malowniczych i atrakcyjnych rejonów.

Poza Zakopanym jest wiele miejsc, gdzie można uprawiać pieszą turystykę. Jednym z takich miejsc jest Czarny Dunajec. Położona jest ona na przy granicy ze Słowacją. Jednym z pasm górskich, na których leży Czarny Dunajec są Działy Orawski. Są to łagodne wzniesienia, idealnie nadające się do pieszej wędrówki. Największymi szczytami są Pająków Wierch (935 m n. p.m.), Żeleźnica (912 m n. p.m.), czy Markówka (827 m n. p.m.). przez nie prowadzą liczne szlaki turystyczne, które przechodzą przez malowniczo położone wsie, takie jak Podszkle, Zaburzyca czy Odrowąż, Pieniążkowice i Dział. Szlaki wiodące Gminą Czarny Dunajec są łatwo dostępne i bardzo malownicze, a przede wszystkim mało zatłoczone i niemal dziewicze. Jedna z ciekawych propozycji jest żółty szlak prowadzący z Zaburzycy Dolnej przez Orawkę, szczytem Pająków Wierch (934 m n. p.m) przez Podszkle na Żeleźnicę (912 m n. p.m). Warto tu podkreślić, że w przypadku szlaków turystycznych ich kolor nie określa poziomu trudności trasy, jak ma to miejsce w przypadku nartostrad. Żółtym znakiem oznaczane są szlaki tak zwane łącznikowe lub dojściowe. Czerwony szlak jest natomiast trasą główna, która uwzględnia główne atrakcje regionu. Żółty szlak bierze początek w Zaburzycy Dolnej w gminie Jabłonka, spokojnej turystycznej miejscowości położonej u podnóża Babiej Góry. Dalej trasa wiedzie przez Orawkę na szczyt Pająków Wierch, który jest najwyższym wzniesieniem Działu Orawskiego. Cześć stoku tego wzniesienia jest porośnięta lasami, a cześć zajmują pola uprawne, dlatego to świetnie miejsce widokowe. Trasa kończy się na Żeleźnicy, która jest ważnym węzłem komunikacyjnym biegnących tu szlaków. Cała trasa to około 20 kilometrowy szlak, którego pokonanie powinno zając około 5 godzin. Został on wytyczony w roku 1965. Różnica poziomów na tej trasie dochodzi do prawie 700 metrów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1731