Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Chochołów 75, 34-513 Chochołów

Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie. Chochołów to podhalańska wieś słynąc obecnie głównie z oryginalnej, drewnianej zabudowy i wspaniałego neogotyckiego kościoła, które razem tworzą choć nieco eklektyczną, to jednak urokliwą całość.

Historycznie jednak Chochołów zasłynął z męstwa i odwagi tutejszych mieszkańców, co do dziś dzień jest przypominane i wspominane głównie w Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie. Otóż w roku 1846 Chochołów wystąpił, mimo nikłych szans na powodzenie, przeciwko siłom zbrojnym Austrii. Wydarzenia te miały miejsce w czasie rewolucji krakowskiej, nie przyniosły jednak pożądanego skutku. Przeciwko mieszkańcom wsi wystąpił bowiem sąsiadujący z nią Czarny Dunajec. Po dziś dzień ślad tamtych wydarzeń odciska się na mieszkańcach okolicy i pozostaje w ich pamięci. Jedną z oznak tego jest figurka św. Jana Nepomucena, która jest skierowana plecami w stronę czarnego Dunajca czy chociażby właśnie Muzeum Powstania Chochołowskiego. Muzeum powstało w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku w jednej ze starych drewnianych chat. Jej właścicielem niegdyś był bogaty gospodarz Jan Bafii. Wystawa i wszystkie ekspozycje w muzeum łączą w sobie wiedzę na temat powstania z wiedza na temat życia codziennego dziewiętnastowiecznej ludności Podhala. Dom jest zatem wyposażony we wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego z dawnych lat przeplatane ekspozycjami powstańczymi, takimi jak na przykład broń używana przez powstańców. Znajduje się utaj również kalendarium przypominające poszczególne dzieje powstania oraz wydarzenia je poprzedzające. Zwiedzając muzeum niewątpliwie warto przyjrzeć się sylwetkom przywódców, jak i uczestników, były to zarówno ważne osobistości, jak i chłopi. Powstanie chochołowskie żyje w pamięci mieszkańców tej miejscowości i przez lata dodawało im siły i wiary w odwagę jej mieszkańców.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1236