Kościół pw. narodzenia NMP w Czchowie

Adres:

Rynek 1, 32-860 Czchów

Nad wzgórzem, przy brzegu Dunajca (Diecezja Tarnowska) na ulicy Rynek 1 znajduje się Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. Według kronik parafia w Czchowie istniała już w 1325 roku, choć prawdopodobnie mogła już istnieć w XII wieku.

Parafię powiększono w 1430 roku, zaś w XIX wieku rozebrano wieżę zamieniając ją na neogotycką fasadę. Ciekawym faktem może być historia dotycząca patrona, gdyż pierwotnie był nim Piotr Apostoł. Prawdopodobnie w XIV wieku zmieniono patrona i do dziś pozostaje taki sam. Powszechna, stara nazwa miasta Ecclesia Alba z łaciny oznacza "biały kościół" co też nie jest przypadkiem ponieważ budynek został wzniesiony z miejscowego białego wapienia. Do 1693 roku w kościele znajdowała się tablica nagrobna z brązu, ku czci Jana de Ognade - starosty czchowskiego i woda włoskiego. Dla turysty jest to niesamowity smaczek, figura pomieszanych stylów z różnych wieków. Grunt skrywa neogotycką fasadę, zaś ściany są przykładem pięknego XIV sklepionego krzyżowo-żebrowego prezbiterium z ówczesnymi malunkami przedstawiającymi sceny z życia Marii i Chrystusa. Przy kościele można także znaleźć nagrobki przypisywane Hieronimowi Canavesiemu, włoski rzeźbiarz będący nadwornym artystą Zygmunta Augusta. Warto wspomnieć o obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego, który powstał w XVII wieku oraz neogotyckie ołtarze boczne zbudowane na początku XX stulecia. Każdy z tych elementów przyciąga grupy turystów od wielu lat. Gmina doskonale potrafi zabezpieczyć ten zabytek przed zniszczeniem jak i inwestuje, aby nadal był jedną z bardziej znanych atrakcji w okolicy. Każda osoba powinna chociaż raz znaleźć się w tego typu kościele ponieważ jest to niesamowite przeżycie a jednocześnie jest to bardzo duży odpoczynek dla duszy. Właśnie w takich miejscach najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo ważne są małe sprawy w życiu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2073