Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach

Adres:

Kościelna 4, 48-340 Głuchołazy

Kościół Św Wawrzyńca jest najstarszym zabytkiem w Głuchołazach. Nie każdy wie, że to miejsce z historią, która sięga kilkuset lat wstecz.

Pierwsza wzmianka o parafii, która istniała w tym miejscu, pochodzi z roku 1285. Pierwszym proboszczem tej parafii był Rudolf. Powstanie kościoła w tych latach było wytłumaczalne, powstał bowiem w chwili powstawania miasta. Trochę dyskusyjnym sposobem pozyskano środki na budowę kościoła i utrzymanie parafii. Poddani, czyli mieszkańcy okolicznych wsi, przez wiele lat byli zobowiązani do przekazywania proboszczowi danin – od danin w postaci płodów rolnych czy zwierząt, po daniny w srebrze czy innych wartościowych rzeczach. Nie było możliwości nie przekazywania tych danin. W równe przymusowy sposób kościół został wybudowany – poddani mieli wręcz obowiązek uczestniczyć w budowie kościoła. Sytuacja zmieniła się dopiero w chwili, gdy Głuchołazy znalazły się pod zaborem pruskim, jednak z biegiem czasu pojawiały się sytuacje równe trudne, jeśli nie trudniejsze. W latach 1600-1700 ci, którzy nie praktykowali wiary, byli karani finansowo, a w ekstremalnych czasach wydalani z miasta. Sytuacja na trwałe zmieniła się po sprowadzeniu do miasta Jezuitów. W roku 1729 zdecydowano o wybudowaniu nowego kościoła, z wykorzystaniem murów starego. Podjęto taka decyzję, nie tylko z uwagi na to, że stary kościół był w złym stanie, ale i z uwagi na to, że nie prezentował się okazale. Zdecydowano się na kościół o dwóch wieżach. Styl, w którym wybudowano kościół to barok. Warto tu wspomnieć, że portal kościoła jest w stylu wczesnogotyckim. Kościół Św Wawrzyńca to miejsce, z kilkusetletnią, nie zawsze łatwą historią. Będąc w Głuchołazach, warto zdecydować się na odwiedzenie tego kościoła i zapoznanie się bliżej z tym zabytkiem. To ciekawe miejsce, które może robić wrażenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1381