Szlak Złotych Górników

Adres:

Głuchołazy

Szlak żółty, czyli Szlak Złotych Górników to pętla, która oprowadza wokół miasta. W Głuchołazach jak i w Złotych Horach wydobywano dawnej złoto.

Jednak duża część śladów uległa zniszczeniu podczas rozbudowy miasta. Trasę pokonujemy pieszo w około 3 godziny. Szlak żółty zaczynamy przy fontannie Amorek w Głuchołazy Zdroju. Udając się trasą pierwsze ślady zauważymy w dolinie Potoku Złotego. Znajdują się tutaj liczne wąwozy i pagórki sięgające nawet do 6 metrów wysokości. Powstały one podczas wydobywania i przepłukiwania złota, jednak pierwotnie były większe. Powyżej doliny znajduje się potok, wydobywający się z źródełka,,Victorii”. Uważa się, że to tutaj można było najłatwiej znaleźć złoto. Do dzisiaj można znaleźć milimetrowej wielkości drobinki w piasku. Dalej udajemy się w stronę stoku Przedniej Kopy. Szlak ciągnie się przez las, gdzie możemy zobaczyć pozostałości szybów górniczych. Podczas spaceru możemy zobaczyć piękne widoki na czeskie góry, które pokryte są wieloma górniczymi chodnikami. Zobaczyć można również pola rolnicze, pod którymi wykopana została sztolnia górnicza ciągnąca się na około 6 kilometrów. Idąc szlakiem docieramy do doliny Sarniego Potoku. Jest tutaj około 80 szybów górniczych, zachowanych w dość dobrym stanie, jednak zasypane dla bezpieczeństwa. Zobaczyć możemy także również kamienno- ziemną tamę, która służyła spiętrzeniu wody, wykorzystywanej do płukania wydobytego złota. Następnie szlak prowadzi nad Białą Głuchołaską. Zobaczymy tutaj górnicze płuczki, oraz urządzenia wykonane z kamienia. Służyły jako tamy, progi, które ułatwiały wydobywanie złota. Następnie szlak prowadzi obok zakratowanych już sztolni. Trasa kończy się przy linii kolejowej.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2547