Szlak turystyczny: Gorlice – Barwinok

Adres:

Gorlice

Szlak zielony rozpoczyna się w Gorlicach na dworcu PKS, następnie prowadzi przez Dominikowice, Łysulę, której wysokość to 551 metrów nad poziomem morza, Męcinę Wielką, Wapienne, szczyt Mały Ferdel o wysokości 578 metrów, następnie Ferdel - 648 metrów i najwyższy szczyt w tej części szlaku - Barwinok, którego wysokość nad poziomem morza to 670 metrów.

Oczywiście cały szlak zielony jest znacznie dłuższy i prowadzi aż do Folusza. Ogólnie jest to fragment trzeciego najdłuższego szlaku PTTK w Beskidzie Niskim, łączna długość tego szlaku to ponad 70 kilometrów. Szlak rozpoczyna się przy starym dworcu PKS w Gorlicach, następnie należy się kierować w centrum miasta mijając całkiem spory budynek Sądu Rejonowego, dojdziemy do mostu nad potokiem Stróżowianka, gdzie łączą się dwa szlaki - niebieski z naszym zielonym. Oba szlaki będą następnie prowadziły do obwodnicy miasta, jednak zaraz przy obwodnicy schodzi do parku. Następnie wychodząc z parku szlak prowadzi na drogę wojewódzką. Potem dotrzemy do wsi Dominikowice i będzie nas czekał pierwszy szczyt - Łysula. Kolejnym punktem będzie wieś Męcina Wielka, która już znana była w XVII wieku za czasów panowania Jana Kazimierza z powodów wycieku ropy naftowej. Następnymi punktami są wieś Wapienne, dwa szczyty Mały Ferdel a za nim od razu Ferdel i ostatni szczyt, najwyższy - Barwinok. Na jego szczyt prowadzą dwa szlaki - zielony, którym się poruszamy oraz czarny szlak turystyczny - Folusz - Barwinok. Szlak ten jest bardzo przyjemny, nie ma zbyt wysokich szczytów, dzięki czemu nie ma stromych podejść tak więc każdy sobie poradzi z taką pieszą wędrówką. Oczywiście można szlak rozbić i zatrzymać się w pewnych miejscowościach na dłużej, ponieważ same Gorlice czy Męcina Wielka oferują nam ciekawe atrakcje zarówno przyrodnicze jak i zabytki architektury.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1307