Kościół św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie

Adres:

Plac Staszica 6, 22-500 Hrubieszów

 

Kościół św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie to część obecnie funkcjonującego Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej.

Znajduje się on na Placu Staszica, w północno-wschodniej części Starego Miasta. Sam budynek to dawna cerkiew unicka pw. św. Mikołaja. Pierwsza cerkiew która powstała na tym terenie powstała przed 1630 rokiem i była drewnianą konstrukcją. Obecna, murowana została wybudowana między 1795 a 1828 rokiem. Na początku XX wieku kościół przeszedł duży remont. Funkcjonował później jako kościół rzymskokatolicki, wpierw jako rektoralny, później jako filialny. Świątynia została zbudowana na płaskowyżu, przy skarpie nad rzeką Huczwą. W okolicy rosną liczne stare i wysokie drzewa, co nadaje całej okolicy niepowtarzalny charakter. W 1780 roku dobudowano do świątyni niewielką dzwonnicę, którą później, w 1888, przerobiono na kaplicę. Na południowy zachód od kościoła znajduje się wolnostojąca wieża, której towarzyszą krzyże pamiątkowe. Z drugiej strony rozciąga się budynek klasztoru. Budynek kościoła jest bogato zdobiony, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wprawne oko może znaleźć tutaj liczne szczegóły, ale także większe elementy świątyni zasługują na wyróżnienie. Ciekawa jest chociażby trójdzielna fasada kaplicy czy drewniana więźba dachowa. We wnętrzach oglądać można interesujące sklepienia kolebkowo-krzyżowe oraz murowany, trójdzielny chór. Znajdują się tutaj także liczne polichromie, witraże i malowidła. Główny ołtarz, drewniany i ze złoceniami, wykonany jest w stylu neoklasycystycznym. Wiele z elementów wyposażenia zachwyca bogactwem zdobień oraz dbałością o szczegóły. Zobaczyć tutaj można także cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia Sokalskiej, który jest powodem utworzenia tutaj w 2002 roku Sanktuarium. Przed intronizacją obrazu wnętrze świątyni zostało gruntownie odnowione. Obecnie kościół należy do zakonu bernardynów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1830