Rowerowa Trasa czerwona: Hrubieszów

Adres:

Hrubieszów

Biegnąca przez 80 kilometrów wokół Hrubieszowa i jego okolic rowerowa trasa czerwona to najdłuższa z oznakowanych na tym terenie dróg dla osób chcących odkryć uroki nadbużańskiej natury i ciekawe zabytki historyczne w regionie, który od lat jest miejscem odkryć archeologicznych i płynnego przenikania się kultury prawosławnej i chrześcijańskiej.

Czerwona trasa rowerowa wiedzie przez takie miejscowości, jak: Mieniany, Cichobórz, Kosmów, Kryłów, Małków, Mircze, Stara Wieś, Mołożów, Nabróż, Tyszowce, Czermno, Wronowice, Malice, Łysa Góra, Werbkowice, Wilków, Podhorce, Leopoldów, Nieledew, Obrowiec i z powrotem prowadzi do Hrubieszowa. Do godnych odwiedzenia na tej trasie zabytków należy m. in. park podworski z Kosmowie z zachowanym do dzisiaj fragmentem zabudowy dworskiej z 1848 roku. Wykorzystywany dziś jako kaplica budynek zdobią pilastry i dwie rozety. W Kryłowie można podziwiać z kolei pozostałości XVI-wiecznego zamku na wyspie na Bugu zbudowanego dla kasztelana poznańskiego Jana Ostroroga i zniszczonego w czasie potopu w XVII wieku. Kryłów słynie także z uznawanego za cudowny obrazu Matki Boskiej Loretańskiej znajdującego się w tutejszym neogotyckim kościele. Z kolei w Nieledwi znajdziemy pozostałości parku i zabudowy dworskiej z XIX wieku oraz urokliwe kapliczki. Najstarszym zaś zabytkiem historycznym na tej trasie jest grodzisko w Czermnie uważane za słynny w średniowieczu gród Czerwień będący centrum Grodów Czerwieńskich. Czerwona trasa rowerowa to także gratka dla osób zainteresowanych śledzeniem rzadkich gatunków ptaków. W Cichoborzu znajduje się bowiem największe na tych terenach siedlisko czapli siwej, zaś w Obrowcu w skarpach nad brzegiem Buga gnieździ się żołna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1086