Pomnik Tadeusza Kościuszki w Janowie Lubelskim

Adres:

Janów Lubelski

Każdy, kto choć trochę uważał na lekcjach historii wie, kim był Tadeusz Kościuszko - był on inicjatorem insurekcji kościuszkowskiej, po której z przymusu musiał opuścić kraj. Wyjechał do Ameryki, gdzie stał się bohaterem narodowym.

Brał też udział przy tworzeniu Legionów Polskich we Włoszech - był jednak jednym z niewielu przeciwników łączenia polskich sił z armią Napoleona Bonaparte. Dzisiaj w wielu miejscach na całym świecie stoją jego pomniki, a jeden z nich znajduje się w Janowie Lubelskim w województwie Lubelskim, które kiedyś nosiło nazwę Janów Ordynacki. Pierwotny pomnik powstał na początku XIX wieku i jednocześnie był jednym z najwcześniejszych pomników amerykańskiego bohatera narodowego na zarówno na ziemiach polskich jak i na całym świecie, jednak zniszczony został w czasie wojny. Odbudowano go pod koniec lat pięćdziesiątych minionego stulecia. Znajduje się w samym centrum Parku Miejskiego i ma formę obelisku; znajduje się na nim również pamiątkowa tablica. Ciekawostką krążąca na temat pomnika oraz jego usytuowania legenda - podobno to właśnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się pomnik, znajdował się namiot Kościuszki w 1792 roku w czasie postoju wojska koronnego i dlatego wybrano właśnie tą część parku na jego budowę. Pomnik Tadeusza Kościuszki jest bardzo ważnym miejscem dla mieszkańców Janowa Lubelskiego, ponieważ odbywają się tutaj obchody ważnych uroczystości takich jak na przykład rocznice uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja czy odzyskania przez Polskę niepodległości a także innych ważnych dat. Składa się tam kwiaty i oddaje hołd Kościuszce oraz innym ważnym bohaterom naszej polskiej historii. Pomnik generała Tadeusza Kościuszki jest jednym z wielu miejsc w całej Polsce oraz na świecie upamiętniających tą postać - są to nie tylko pomniki, ale również skwery, muzea i inne, dlatego pomnik znajdujący się w Janowie zdecydowanie wart jest zobaczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2404