Góra Groń. Sanktuarium Pamięci Czynu Żołnierskiego AK

Adres:

34-242 Łętownia

Położona na wysokości ok. 810 m n.p.m., na zachód od Stołowej Góry (841 m n.p.m.), w pobliżu przecięcia dwóch prostopadłych grzbietów Beskidu Makowskiego i biegnących nimi szlaków: niebieskiego i zielonego.

Prowadzi na nią kilka szlaków z Łętowni, Osielca i Skomielnej Czarnej. Idąc ze Skomielnej Czarnej przez Przykrą Górę, w połowie jej stoku, w niewielkim zagajniku możemy zaobserwować widoczne zarysy poniemieckich okopów. Nieco poniżej jej szczytu leży malownicza Polana Gronie. We wschodniej jej części na przełęczy pomiędzy Groniem a Stołową Górą znajduje się kaplica-sanktuarium Pamięci Czynu Żołnierskiego AK. Wzniesiona została w latach 1996–98 staraniem kombatantów oddziału partyzanckiego „Harnaś" 3 PSP AK, który w 1944 r. miał tu swoją górską bazę. Obok kaplicy stoi drewniany krzyż i głaz z tablicą pamiątkową.

Co roku w ostatnią niedzielę sierpnia odprawiana jest tam uroczysta msza św. „partyzancka" z udziałem żyjących kombatantów.
Z rejonu kaplicy rozciąga się przy dobrej pogodzie panorama, obejmująca spore fragmenty Beskidu Wyspowego i Gorców, widać także Tatry, Pasmo Podhalańskie, Policę i masyw Babiej Góry. Z okolicy siodła pomiędzy Górą Stołową a Groniem ku północy widać masyw Koskowej Góry. Na południowo-zachodnim stoku góry znajdują się opuszczone domostwa osiedla Groń tzw. Gronie Łętowskie.

Odwiedziłeś oceń:
(9 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Anna Bruzda

Autorzy:

Paweł Kowalcze, Katarzyna Jochymek, Anna Pacyga, Łukasz Chowaniec

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4256