Szlak ze wsi z Łętowni na Koskową Górę

Adres:

Jordanów

Wieś Łętownia w okolicy Jordanowa to znakomicie zlokalizowane miejsce, stąd wychodzi wiele szlaków na okoliczne szczyty górskie. Są to szczyty przede wszystkim przeznaczone dla osób początkujących, gdyż są łagodne i niezbyt wysokie.

Jeden ze szlaków z Łętowni prowadzi na Koskową Górę, której wysokość to 867 metrów i jest to najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Szczyt ten jest położone pomiędzy Bogdanówką a Bieńkówką. Całe pasmo obfituje w wiele innych, niższy szczytów, które warto również zobaczyć jeśli dysponujemy czasem. Szczyt Koskowej Góry to bardziej rozległa i płaska polana a przede wszystkim niezalesiony teren, dzięki temu widać ze szczytu przepiękną panoramę polskich gór. Na szczycie góry położone są trzy przekaźniki telekomunikacyjne a wśród nich jeden przemiennik krótkofalarski. Bardzo ciekawą atrakcją w drodze na Koskową Górę jest niewątpliwie kapliczka na przełęczy pomiędzy szczytem góry a Praszywką. Jest to murowana kaplica, która powstała jeszcze za czasów, kiedy Polska nie była niepodległa, bo około roku 1910 i została ufundowana przez Jana Koska. Świątynia jest pokryta gontem a wewnątrz niej znajdziemy figurę Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci, czyli symbol drogi krzyżowej. Najprawdopodobniej rzeźbę wykonano dla Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli jednej z najbardziej znanych kalwarii w Polsce. Podczas transportu jednak woły transportujące tą rzeźbę zatrzymały się i nie chciały iść dalej, dlatego właśnie w tym miejscu wybudowano świątynie i uznano to za znak i wolę Bożą. Obok kaplicy znajduje się kamienny pomnik a z drugiej strony drewniany krzyż. Jest to znakomity szlak turystyczny dla całej rodziny, nawet mniejsze dzieci w wieku 9 lat nie będą miały problemów aby dojść na szczyt tej góry, bo podejście jest wyjątkowo łagodne.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1862