Kościół św. Jana Kantego w Kętach

Adres:

Kęty

Kościół Świętego Jana Kantego w Kętach znajduje się przy ulicy Ludowiki. Jest to bardzo ważna świątynia dla mieszkańców tych stron, a często odwiedzana przez pielgrzymów z całej Polski.

Powstała ona w domniemanym miejscu urodzin Świętego Jana z Kęt, który jest patronem miasta. Pierwsza świątynia w tym miejscu znajdowała się już w roku 1648. Została ona ufundowana przez księcia Sykstusa Lubomirskiego. Jednak zwiększająca się popularność kultu świętego, zdecydowano się na budowę większej świątyni. Decyzję podjęto w 1715 roku, a uroczystej konsekracji dokonał w 1781 roku biskup krakowski Krzysztof Szembek. Jednym z fundatorów kościoła był ksiądz Marcin Ośliński. Budowla to jednonawowa świątynia, posiadająca barokową fasadę oraz kolebkowe sklepienie. We wnętrzach można podziwiać wiele pięknych elementów wystroju. Na uwagę zasługuje m. in. ołtarz główny pochodzący z 1722 roku. W jego centralnej części znajduje się obraz patrona miasta, a po bokach można zobaczyć przedstawionych biblijnych imienników świętego. Innym ciekawym elementem jest marmurowa tablica pamiątkowa, którą wmurowano nad wejściem do zakrystii. Na niej zapisano daty powstania kaplicy oraz późniejszej świątyni. Warto też zwrócić uwagę na obrazy i ławy w stylu rokoko. Innymi elementami wartymi wyróżnienia są rzeźby przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa. Cała grupa rzeźb pochodzi z XVIII stulecia. W kościele znajdziemy także inne ciekawe figury (m. in. św. Ambrożego oraz św. Augustyna), malowidła inne elementy wystroju. Przez lata kościołem zajmowały się władze miejskie. Obecnie opiekuje się nim sąsiednia parafia pw. Świętej Małgorzaty i Świętej Katarzyny. Kościół św. Jana Kantego w Kętach jest miejscem licznych pielgrzymek osób z całego kraju. Świątynie licznie odwiedzają także turyści, których interesuje piękna architektura tej budowli.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3108