Pałac w Kłobucku

Adres:

Zamkowa 8, 42-100 Kłobuck

W śląskim Kłobucku, na osiedlu Stare Zagórze stoi przepiękna zabytkowa rezydencja. Znajdziemy ją na północ od centrum miasta, otoczoną parkiem o powierzchni 4, 3 ha, również wpisanym do rejestru zabytków.

Zagórze było niegdyś samoistną wsią folwarczną, która wraz z Kłobuckiem wchodziła w skład starostwa krzepickiego. W drugiej połowie XVII wieku zaczęło ono natomiast współtworzyć starostwo kłobuckie. Kiedy po trzecim rozbiorze Polski starostwo zostało zagarnięte przez Królestwo Prus, majątek nazywany państwem zagórskim przeszedł w posiadanie pruskiego ministra, niejakiego Christiana von Haugwitza. To właśnie dla tego człowieka został wybudowany Pałac w Kłobucku. Kłobucka rezydencja ma bardzo ciekawy kształt, swoim wyglądem bowiem przypomina literę „L”. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest wieloboczna wieża umieszczona w samym centrum pałacu i zwieńczona krenelażem. Całość jest niezwykle przepiękna i majestatyczna. Pałac w Kłobucku został zbudowany w stylu neogotyckim, na wzór berlińskiej rezydencji Haugwitza. Budowę rozpoczęto w 1795, a skończono w 1800 roku. Pałac w Kłobucku był przede wszystkim siedzibą właścicieli majątku ziemskiego Zagórze, aż do początku XX wieku. Rezydencję w swoim posiadaniu miały jeszcze takie osobistości jak: Guido Henckel von Donnersmarck, Benedyk Lemański oraz książę Aleksander Michajłowicz Romanow. W 1891 roku Pałac w Kłobucku został gruntownie przebudowany, a jego nowa odsłona utrzymana jest w duchu eklektycznym, łączącym różne wcześniejsze style. Po I wojnie światowej budynek został przejęty przez Skarb Państwa. W dwudziestoleciu międzywojennym w rezydencji ulokowano Szkołę Leśników, natomiast w latach 1952-1972 mieściło się tam Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Swoją siedzibę w pałacu miał też zakład odzieżowy Dom Mody ‘Elegancja’. W 2004 roku Pałac w Kłobucku został generalnie wyremontowany. Obecnie planowane jest utworzenie tam centrum konferencyjnego. Pałac w Kłobucku jest niesamowitą atrakcją turystyczną dostępną dla turystów przez cały rok.

 

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3557