Błonia krakowskie

Adres:

Kraków

Krakowskie Błonia są przepięknym miejskim parkiem. Ich piękno polega przede wszystkim na tym, że są po prostu ogromne.

Jak na teren w pobliżu jakby nie było centrum miasta, które ma znaczenie historyczne, to zachowano naprawdę ogromną część zieleni. Błonia mają około 48 hektarów. Więc rzeczywiście jest to naprawdę spora przestrzeń, którą udostępniono mieszkańcom miasta, aby ci mogli cieszyć się choć kawałkiem zielonego terenu, po którym mogą spacerować i gdzie mogą wypoczywać. Krakowskie Błonia były dawniej pastwiskiem. Przez setki lat znajdowały się w różnych rękach. Na przykład w roku 1366 Błonie znajdowały się w rękach sióstr norbertanek. Zdecydowały się one jednak na wymianę ich na rzecz kamienicy, która miała znajdować się na ulicy Floriańskiej. Podobno kamienica spłonęła krótko po przeprowadzeniu transakcji.

Błonie w Krakowie to także miejsce, gdzie swój początek miały tutejsze sportowe kluby. Niemcy, gdy zajmowali terytorium naszego kraju planowali postawić na błoniach wiele budynków, które miały być obiektami reprezentacyjnymi. Na szczęście nie udało się to, a dziś nadal możemy cieszyć się ogromną zieloną przestrzenią w tym miejscu. Błonia są wizytówką Krakowa. Praktycznie każdy wie o tym czym są i gdzie się znajdują. To na tutejszych Błoniach organizowane są sporej wielkości imprezy takie jak na przykład niektóre koncerty gwiazd. To również tutaj miały miejsce msze podczas pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Błonia są nierozerwalną częścią Krakowa o historycznym już znaczeniu. Są również miejscem bardzo chętnie uczęszczanym przez mieszkańców tego miasta, natomiast znacznie rzadziej odwiedzają je turyści. Dlaczego tak się dzieje? Otóż Błonia w Krakowie to nic innego jak ogromna łąka w środku miasta. Może jest ona atrakcją dla mieszkańców, ale przyjezdni zazwyczaj nie raz widzieli i mieli styczność z tego typu przestrzeniami. Nie zachwycają się więc tym miejscem i nic w tym dziwnego. Nie oznacza to, że nie warto się tutaj wybrać.

Jeśli tylko mamy czas i ochotę, to jak najbardziej warto Błonia odwiedzić. Stąd mamy naprawdę niedaleko do wielu innych wartych odwiedzenia miejsc i obiektów w Krakowie, którymi na pewno się zachwycimy. Jeśli spędzamy w Krakowie wiele wolnego czasu to na pewno prędzej czy później odwiedzimy krakowskie Błonia. Spędzimy tu mile swój wolny czas decydując się na przykład na aktywność fizyczną. Wiele osób biega po Błoniach, ponieważ jest to naprawdę ogromna i przepiękna przestrzeń. Jeśli tylko mamy ochotę warto przyłączyć się do setek osób, które Błonia odwiedzają każdego dnia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2581