Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Adres:

Kopernika 26, 31-501 Kraków

Telefon:

12 629 33 00

Bazylika ta jest znanym obiektem w Krakowie. Znajduje się ona przy ulicy Kopernika. Jest to przepiękna modernistyczna budowla, która funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki jezuitów.

Mówi się, że jest to jedno z najpiękniejszych dzieł architektonicznych XX wieku. Bazylika ta powstała stosunkowo nie tak dawno. Zdecydowano się na jej budowę na początku XX wieku. Szacuje się, że była to data wskazująca na rok 1903. Wcześniej oczywiście w tym miejscu znajdowała się inna świątynia, była ona jednak zbyt mała i z czasem potrzeba było znacznie większej. Był to powód, dla którego zdecydowano się na nową budowę.

 Warto wspomnieć o tym, że w bazylice tej znajduje się kaplica Najświętszego Sakramentu. Została ona poświęcona przez Karola Wojtyłę, który był w 1960 roku biskupem. Przejdźmy jednak do samego wyglądu tego niezwykłego miejsca. Przede wszystkim z zewnątrz jest to ogromny budynek, który posiada sporych rozmiarów wieżę kościelną. Jej wysokość to według szacunków 68 metrów. Jest więc to naprawdę bardzo dużo. Mówi się, że niewiele jest tego typu wież w Krakowie. Możemy zauważyć na zewnątrz bazyliki przepiękne rzeźby przedstawiające Chrystusa. Duże znaczenie w zewnętrznej architekturze Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa miał na pewno artysta jakim był Xawery Dunikowski. To on pracował nad rzeźbami i pomnikami, które tu możemy podziwiać. Wewnątrz bazyliki zapiera po prostu dech w piersiach. Jest ona wewnątrz przepiękna i trudno opisać jej piękno słowami, po prostu trzeba ją odwiedzić i zobaczyć to na własne oczy. Mamy tu przepiękny ołtarz główny pochodzący z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Zobaczymy tu wspaniałą mozaikę, która jest długa na około 30 metrów. Bazylika posiada również niesamowite organy, które zostały kupione dla niej w roku 1928. Naprawdę niezwykle one brzmią. Bazylika ta jest obiektem obowiązkowym, który powinniśmy odwiedzić będąc w Krakowie.

Tego typu miejsc, które trzeba zobaczyć jest w tym mieście naprawdę sporo. Trzeba dobrze zagospodarować wolny czas, aby zobaczyć je wszystkie podczas jednej wycieczki. Jeśli nie możemy za jednym razem poświęcić kilku dni na zwiedzenie Krakowa, to warto przyjechać tutaj ponownie. Na pewno miasto te nie zawiedzie nas ilością wartych zobaczenia miejsc. Historia Krakowa jest naprawdę wspaniała i dosyć rozbudowana. Nie dziwne, że miasto posiada tak wiele interesujących obiektów do zobaczenia. Jest to prawdopodobnie najważniejsze pod względem historycznym miasto w naszym kraju. Warto więc poświęcić mu trochę czasu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1415