Trasa Zabytków Podgórza

Adres:

Kraków

Podgórze było przedmieściami Kazimierza. Z czasem otrzymało prawa miejskie, co pomogło temu miastu w rozwoju. Z czasem jednak zdecydowano się na wchłonięcie Kazimierza przez Kraków i ostatecznie Podgórze również zostało przez te miasto wchłonięte.

Podgórze jest dziś dzielnica Krakowa, która posiada kilka ciekawych atrakcji i zabytków wartych zobaczenia przez turystów, którzy do Krakowa przyjeżdżają. Istnieje kilka tras prowadzących po zabytkach Podgórza. Tak naprawdę nie warto iść długa wersją, ponieważ prowadzi ona przez okolicę, która większości turystów nie będzie interesowała, natomiast będzie ich nudzić.

Jeśli chcemy coś ciekawego tutaj zobaczyć to na pewno warto udać się w okolice ulicy Targowej, gdzie znajduje się Muzeum Getta. Kolejne kroki warto pokierować w stronę kościoła pod wezwaniem św. Józefa, który pochodzi z lat 1905-1909. Jest to przepiękny kościół wybudowany w stylu neogotyckim. Znajduje się on w okolicy rynku na Podgórzu. Kościół ten naprawdę jest obiektem wartym uwagi, choć nie jest to obiekt stary w porównaniu do innych zabytków Krakowa i okolic. Na Podgórzu znajduje się także ciekawy cmentarz, który niestety nie zachował się w całości. Niedaleko od tego cmentarza znajdziemy Kopiec Krakusa. Jest to kopiec, który pochodzi prawdopodobnie z okolic VIII wieku. W Krakowie są cztery kopce i każdy z nich warto jak najbardziej odwiedzić. Według różnych opinii Kopiec Krakusa jest grobem tego, kto założył Kraków. Nie wiadomo czy to prawda, czy tylko legenda. Trzeba jednak przyznać, że jest to miejsce niezwykle ciekawe a z jego szczytu mamy naprawdę przepiękny widok na miasto. Na Podgórzu jeszcze jedną atrakcją na pewno są tutejsze planty. Nadano im imię Floriana Nowackiego. Park ten został otwarty w latach 1868-1888. Widać prace nad tym miejscem trwały całkiem sporą ilość czasu. Warto jednak było, ponieważ jest to miejsce wypoczynku mieszkańców Podgórza. Na wspomnianych plantach znajdziemy również ładny pomnik przedstawiający znanego w tamtych czasach zoologa, jakim był Maksymilian Siła-Nowicki. Podgórze to ciekawa dzielnica Krakowa. Znajduje się tutaj kilka wartych uwagi miejsc. Nie wyróżnia się dzielnica ta na tle innych dzielnic miasta niczym szczególnym, jednak nie można powiedzieć, że nie ma tu nic ciekawego do zobaczenia.

Jeśli więc mamy czas na zwiedzanie obrzeży Krakowa i jego dzielnic, to jak najbardziej warto również tutaj się wybrać. Jeśli jednak mamy tylko ograniczoną ilość czasu na zwiedzanie, to Podgórze sobie darujmy a wykorzystajmy ten czas na oglądanie bardziej znaczących zabytków.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1960