Rezerwat Tysiąclecia na górze Cergowej

Adres:

Krosno

Został on utworzony w roku 1963, więc całkiem niedawno. Jego powierzchnia również nie jest zbyt imponująca, ponieważ wynosi tylko 61 hektarów.

Są w naszym kraju rezerwaty o mniejszej powierzchni jednak istniej również wiele kilkukrotnie większych. Rezerwat przyrody zlokalizowany jest na północnym stoku góry Cergowej. Góra ta jest bardzo charakterystyczna, jeśli chodzi o tutejszy krajobraz. W tym rezerwacie odnajdziemy przepiękną roślinność. Szczególnie dba się tutaj o puszczę bukowo-jodłową. To właśnie po części ze względu na nią zdecydowano się na utworzenie w tym miejscu rezerwatu. Rezerwat Tysiąclecia na górze Cergowej jest również bardzo bogaty w paprocie. Rośnie tu kilka ich gatunków. Z ciekawostek koniecznie trzeba również wspomnieć o tym, że wędrując po tutejszym rezerwacie możemy natknąć się na około sto różnych gatunków grzybów. Jest to bardzo kuszące szczególnie dla osób, które uwielbiają grzybobranie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w miejscach takich jak rezerwaty przyrody nie wolno zbierać i niszczyć runa leśnego i roślinności. Rośliny to jednak nie wszystko co spotkamy w tym rezerwacie. Bogaty jest on również w różne gatunki zwierząt, które tutaj występują. Oprócz standardowo występujących w regionie lisów, saren, jeleni, czy wilków, odnajdziemy tu także w sporej ilości salamandry plamiste, które są gatunkiem chronionym w naszym kraju. W tutejszych grotach i jaskiniach odnajdziemy również bardzo wiele nietoperzy. Na turystów czeka jeszcze jednak atrakcja. Jest nią ścieżka przyrodnicza, która prowadzi przez Rezerwat Tysiąclecia na górze Cergowej. Ścieżką tą dojdziemy do tak zwanej Złotej Studzienki. Jest ona miejscem kultu św. Jana z Dukli. Według opowiadań to właśnie w tym miejscu zdecydował się wieść życie pustelnika.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1262