Szlak rowerowy Kopytowa – Bóbrka

Adres:

Krosno

Z Kopytowej do Bóbrki wiedzie niedługi szlak rowerowy, który jest stosunkowo rzadko odwiedzany.

Turyści mogą tu nacieszyć oko przede wszystkim walorami okolicy, mocno zalesionej i nieco pagórkowatej. Razem z trasą Kopytowa - Dukla tworzy to trójkąt, który można przebyć spokojnym tempem na rowerze w jeden dzień, pokonując łącznie ok. 70 km. Sam szlak Kopytowa - Bóbrka to ok. 25 km. Po drodze przejeżdża się przez miejscowości Żeglce i Chorkówka. Ponieważ na trasie szlaku raczej ciężko o noclegi (może z wyjątkiem pojedynczych kwater prywatnych), to w razie dłuższego wyjazdu najlepiej jest skorzystać z bazy noclegowej Krosna, a na szlak ruszać rowerami lub korzystać z lokalnych busów. Największym bogactwem szlaku jest duża ilość zieleni, co razem z klasyczną zabudową wsi „ulicówek” jest szczególnie warte polecenia zwłaszcza wiosną. Teren jest praktycznie płaski i nawet niedoświadczonym rowerzystom nie sprawi kłopotów. Kopytowa jako wieś nie ma zbyt wielu zabytków, jednak jej historia jest wyjątkowo bogata. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w XI wieku. Wieś często zmieniała właścicieli, należała do różnych opactw, następnie do kilku majętnych szlachciców. W okresie międzywojennym istniała tu niewielka społeczność Żydów, która jednak nie pozostawiła po sobie żadnego trwałego obiektu. W Dukli warty odwiedzenia jest choćby Rynek. Większość jego zabudowy pochodzi z XVI-XVII w., tak jak ratusz. Jest on używany do dziś, ale prywatnie. Wewnątrz znajdują się sklepienia kolebkowe, a do budynku przylega „zębata” wieża.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1196