Szlak rowerowy Rymanów - Miejsce Piastowe

Adres:

Krosno

Szlak prowadzący z Rymanowa do Miejsca Piastowego to jeden z sieci krótkich szlaków, wiodących po okolicach Krosna.

Jest przeznaczony głównie dla rowerzystów, ale ze względu na dystans mogą nim wędrować także piesi. Do obu tych miejscowości w razie potrzeby można też dojechać busem z Krosna. Idąc pieszo, należy zarezerwować sobie na przejście ok. 4 godzin. Turyści przybywający z daleka mogą zdecydować się na rezerwację noclegu w Krośnie, bo łatwiej go tam znaleźć niż w okolicznych miejscowościach. Jest to część Szlaku Rowerowgo „Beskidzkie Muzea”, a zatem będąc tam, nie sposób ominąć instytucji kultury. W Miejscu Piastowym obiektem wartym odwiedzenia jest kościół parafialny. Zbudowano go w 1888 roku. Obecnie jest on jednym z dwóch kościołów w miejscowości, obok świątyni przy klasztorze michalitów, którzy zresztą opiekują się obiema. Łączy je także osoba bł. Ks. Bronisława Markiewicza, który w XIX wieku posługiwał w tych okolicach. W kościele parafialnym zwracają uwagę liczne zabytkowe rzeźby. Wśród nich najcenniejsza jest gotycka rzeźba Maryi z małym Jezusem na rękach, pochodząca jeszcze z XV wieku. Warto też bliżej przyjrzeć się zdobieniom ścian i sufitu. Z kolei w Rymanowie na „mecie” szlaku leży synagoga. Jest to prostokątny budynek, zbudowany w pobliżu murów miejskich. Wewnątrz posiada szeregi kolumn, a także zabytkowe napisy na nich. Synagoga została częściowo zniszczona podczas II wojny światowej, a kompletnie przez pożar, który wybuchł kilka lat po niej. Obecnie trwa gruntowny remont, jednak ma się ku końcowi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 973