Park przypałacowy Jasienica Dolna

Adres:

Jasienica Dolna

Dwór i park przypałacowy w Jasienicy Dolnej to już ostatni z omawianych parków typu dworsko-pałacowego jakie można spotkać w tej bogatej pod kątem historycznym i krajobrazowym gminie.

Wioska Jasienica Dolna leży na południowym zachodzie gminy Łambianowice nieopodal kompleksów leśnych Mańkowic. Wieś powstała w II połowie XIII wieku i zamieszkana została przez osadników sprowadzonych przez biskupów wrocławskich. Wioska wraz z obecnymi na jej terenie dobrami podczas wieków historii przechodziła z rąk do rąk, zmieniając wielokrotnie właścicieli. Po drugiej wojnie światowej wieś została znacjonalizowana i folwark wraz z zabudowaniami pałacowymi wszedł w skład Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a od 1951 roku w pałacu funkcjonuje szkoła podstawowa. Budynek pałacu jest murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, od strony parku przypałacowego umiejscowiona jest gustowna elewacja ogrodowa z kolumnowym portykiem i wgłębionym niewielkim tarasem. Obecnie ze względu, że w budynku nadal działa szkoła podstawowa wnętrza przystosowane są pod jej funkcjonowanie. Zabudowania pałacowe zostały wpisane na listę rejestru zabytków 24 września 1966 roku. Obok pałacu rozpościera się niegdyś dużych rozmiarów park z przepiękną zabudową, pomnikami, ławeczkami i oczkami wodnymi. Ze względu na częste zmiany właścicieli zarówno park jak i zabudowania pałacowe coraz bardzie podupadały i zmieniały swój dawny wygląd. W czasie PRL-u nikt nie zwracał szczególnej uwagi na wygląd parku i jego zasobów przyrodniczych co doprowadzało go do jeszcze większych zaniedbań. Na chwilę obecną znaczna część przypałacowego parku przerobiona jest na potrzeby szkoły. Na środku parku znajdują się boiska szkolne i inne potrzebne szkole tereny użytkowe. Zarówno władze szkoły jak i gminy starają się przywrócić pozostałej części parku dawną świetność.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1288