Duża Synagoga w Łęcznej (Muzeum)

Adres:

Łęczna

W województwie Lubelskim, w powiecie łęczyńskim znajduje się gmina Łęczna.

Siedzibą władz zarówno powiatowych, jak i gminnych oraz miejskich jest miasto Łęczna. Obecnie miasto liczy około dwudziestu czterech tysięcy mieszkańców i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Miasto to zostało założone już w trzynastym wieku. Jednak początkowo istniało jako wieś. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do połowy piętnastego wieku. Jednak w 1467 roku Jan z Tęczyna, który był właścicielem wsi, uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka prawa miejskie dla Łęcznej. wiązało się to także z możliwością organizowania jarmarków, które w Łęcznej organizowane były w liczbie dwóch. Pozwoliło to na rozwój miasta. Obecnie Łęczna jest miastem, które ma wile zabytków chętnie odwiedzanych przez turystów. Jednym z takich zabytków jest Duża Synagoga w Łęcznej (Muzeum). Jest to jedna z najlepiej zachowanych Synagog w całym województwie Lubelskim. Budowla ta pochodzi z siedemnastego wieku i została wybudowana za zgodą ówczesnego biskupa i właścicielki miasta. W dziewiętnastym wieku synagoga dwa razy została strawiona w pożarze. Za każdym razem ją odbudowywano. Jednak podczas drugiej wojny światowej została ona splądrowana i zniszczona przez Niemców, którzy urządzili w jej wnętrzu magazyn. Okazało się jednak, że i to nie przekreśliło jej istnienia, bowiem po zakończeniu drugiej wojny światowej, przeprowadzono w niej remont i do dzisiaj jest miejscem, które jest chętnie odwiedzane przez turystów i chętnych do zobaczenia tej budowli. Duża Synagoga w Łęcznej (Muzeum), jest miejscem w, którym można zobaczyć wiele rzeczy codziennego użytku i modlitwy Żydów. W synagodze znajduje się też tablica upamiętniająca ofiary hitlerowców, które zostały rozstrzelane przez Niemców na skarpie obok synagogi podczas drugiej wojny światowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1819