Zamek w Łęcznej

Adres:

Łęczna

Łęczna jest gminą miejsko-wiejską, która położona jest w województwie Lubelskim, w powiecie Łęczyński.

Tereny gminy przecinają dwie rzeki, Wieprza i Świnka. Dzięki temu gmina podzielona jest na trzy strefy klimatyczne, co sprawia, że jest ona wyjątkowa. Stolicą gminy jest miasto Łęczna, które liczy niecałe dwadzieścia cztery tysiące mieszkańców. Pierwsze zapiski o Łęcznej pochodzą z trzynastego wieku. Jednak Łęczna w trzynastym wieku była wsią. Zmieniło się to dopiero w piętnastym wieku, kiedy Łęczna dostała prawa miejskie i pozwolenie na organizowanie jarmarków. W Łęcznej organizowano dwa jarmarki, co pozwoliło się miastu rozwinąć. Łęczna jako miasto rozwinęła się bardzo dobrze i obecnie jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy z chęcią przyjeżdżają odwiedzać zabytki znajdujące się w gminie. Jednym z nich jest Zamek w Łęcznej. Budowla ta została postawiona na przełomie piętnastego i szesnastego wieku. Zamek pełnił funkcję budowli obronnej. Zamek wybudowano w tak zwanych widłach dwóch rzek przepływających przez Łęczną. Zamek rozbudowywano z czasem. Jednak jego świetność nie trwała długo. Ponieważ już na początku osiemnastego wieku zamek był niezamieszkały, a przez to też zaczął niszczeć. Obecnie nie można mówić raczej o Zamku w Łęcznej, a o jego ruinach i pozostałościach. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić dlaczego zamek został opuszczony i pozwolono mu zniszczeć. Tym bardziej, że w dokumentach i przeróżnych aktach znajduje się bardzo dużo wzmianek o nim. Pomimo tego, jednak pozwolono żeby zamek obrócił się w ruiny. Tak też się stało i obecnie można tylko oglądać jego pozostałości. Na terenie gdzie stał zamek, prowadzono wiele badań archeologicznych i znajdowano różne pozostałości dawnej świetności budowli. Dokopano się nawet do piwnic zamkowych w, których znaleziono naczynia i tym podobne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3208