Pomnik Powstańców Śląskich w Leśnicy

Adres:

Leśnica

Z pewnością niewiele osób słyszało cudownym miasteczku, jakim jest górnośląska Leśnica położona w województwie opolskim.

Kto nie ma pojęcia o czym mowa, najwyższa pora to nadrobić, Leśnica jest bowiem bardzo przepięknym miejscem, które posiada wiele atrakcji turystycznych. Znajduje się tu mnóstwo zabytkowych domów i kamienic, a także kościół cmentarny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, dworzec kolejowy oraz stary młyn wodny. Nie brakuje tu również pomników upamiętniających ważne dla tego miejsca wydarzenia. Z pewnością jednym z takowych pomników jest Pomnik Powstańców Ślaskich. Został on wykonany w 1981 roku przez niejakiego Jana Borowczaka, słynnego opolskiego rzeźbiarza tworzącego niesamowite dzieła. Pomnik ten upamiętnia walkę powstańców śląskich, gdyż ziemie te mają za sobą burzliwą przeszłość, o której Ślązacy nie zapomnieli, aż po dziś dzień. Pomnik przedstawia trzy głowy powstańców walczących o wolność tych ziem. Rada Miasta chciała usunąć ten pomnik, gdyż uważała, że nie będzie on pasował do otoczenia, po zakończeniu planowanego remontu. Decyzja ta wzbudziła jednak wiele kontrowersji, niektórzy byli wręcz oburzeni postawą Rady Miasta, która w kwestiach patriotyzmu powinna świecić przykładem. Spowodowało to odwołanie decyzji o usunięciu tego wspaniałego monumentu. Przed pomnikiem możemy podziwiać pamiątkową tablicę, na której widnieje krzyż powstańczy oraz napisy: „Miejsce walk powstańców śląskich” i „Chwała bohaterom”. Pomnik Powstańców Śląskich jest cudownym przykładem kultywowania pamięci, o tych, którzy przysłużyli się naszemu narodowi. Z pewnością pomnik ten jest wart zobaczenia, zarówno ze względu na jego oryginalny wygląd i niesamowite piękno, jak i wartość historyczną jaką za sobą niesie. Jest on wyrazem szacunku i hołdu dla powstańców od mieszkańców Leśnicy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1438