Cmentarz z I Wojny Światowej nr. 368

Adres:

Limanowa

Cmentarz 368 w Jabłońcu to miejsce spoczynku żołnierzy z okresu pierwszej wojny światowej nieodzownie związane z miastem Limanowa.

Biorąc pod uwagę jego urodę architektoniczną, uchodzi on za jeden z atrakcyjniejszych w regionie Galicji Zachodniej i sprawia, że turyści oraz osoby chcące oddać hołd ofiarom wojny nie omijają tego pełnego wspomnień miejsca. W tym smutnym i zmuszającym odwiedzających do refleksji miejscu, spoczywają szczątki wojaków austro-węgierskich, którzy to ginęli w grudniu 1914 roku. Dzięki swojej ofiarnej odwadze pokonali oni oddziały Radzieckie. Cmentarz położony jest na wzgórzu Jabłoniec nieopodal drogi krajowej o numerze 28. Jest on otoczony kamiennym ogrodzeniem, zaś jego serce stanowi mauzoleum zakończone krzyżem opartym na kuli. Tragiczne losy wojny spowodowały, że życie ludzkie nie miało żadnej wartości i tak oto w 1914 roku powstał cmentarz, który pośmiertnie zjednoczył wrogie wobec siebie oddziały. Obiekt ten z samego zamierzenia wykonano z rozmachem, jego projekt zaś wykonał Gustaw Ludwig. Podwaliną dzieła stała się zaś skarpa ziemi, otoczona kamiennym cokołem. Ma ona być wyrazem wielkiego szacunku wobec odwagi tych, którzy oddawali życie w wielkiej sprawie. Tu zaś przebiega taras, na którym to zostały złożone ekshumowane szczątki radzieckich partyzantów. Po północnej stronie został wzniesiony obelisk z krzyżem maltańskim. Obiekt był planowany z rozmachem. Z tego właśnie powodu nie szczędzono środków na tego typu inwestycję. Dziś ma on kształt wieloboku, odwiedzającym zaś kojarzy się pozytywnie bowiem jest pełen zieleni. Jego styl ma wiele wspólnego z kulturą Włoch, jako, iż w znacznej mierze wybudowali go właśnie jeńcy wojenni tejże narodowości. Projektowi temu przewodniczyli artyści krakowscy bacząc na to, by cmentarz charakteryzowała olbrzymia estetyka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1349