Kościół św. Agnieszki w Lublinie

Adres:

Kalinowszczyzna 62, 20-001 Lublin

Kościół Świętej Agnieszki w Lublinie to rzymskokatolicka świątynia, która została wzniesiona w 1647 i znajduje się ona w dzielnicy Kalinowszczyzna na terenie miasta Lublin. 

Kościół ten został wybudowana dla Augustianów, którzy to przybyli z Krasnegostawu do Lublina. Przekazy historyczne donoszą, że obiekt ten został wzniesiony z takich budulców, jak cegła oraz kamień, zatem jest to solidna budowla. Jak większość obiektów architektonicznych, również i ten nie uległ ocaleniu podczas niezwykle trudnych czasów związanych z okresem drugiej wojny światowej. Po tym czasie właśnie został on odbudowany i na chwilę obecną stanowi solidną przystań dla osób wierzących. Jego olbrzymie walory architektoniczne są doceniane także prze wszystkich tych, którzy kochają się w perłach baroku. Sam budynek zaś stanowi trzynawowy obiekt z niewielkim prezbiterium, które to zostało nakryte sklepieniem. Każdy, kto zna się na architekturze z całą pewnością dostrzeże, iż jest to mieszanka stylów. Tego rodzaju sytuacja jest związana z tym, iż inwestycja była realizowana przez kilka lat, co wpłynęło na różnorodność architektoniczną tego obiektu. Można zatem tutaj spotkać się z kulturą renesansową, która to jest typową architekturą lubelską która posiada także cechy baroku. Warto zwrócić uwagę również na to, że w prezbiterium jest umiejscowiony ołtarz główny, który został zrealizowany na bazie drewna dębowego. W jego głównej części umieszczono obraz świętej Rity. W części tej także widniej dzieło poświęcone Matce Bożej Pocieszenia. Dobrze jest także przejść się po całej świątyni i obejrzeć ołtarze boczne, które również zostały wykonane na bazie drewna. Tutaj będziemy mogli dostrzec ołtarz, który cechuje się kulturę barokową i wisi tu obraz Świętego Tomasza. Delektując się urodą świątyni można zobaczyć postać Świętej Agnieszki pochodzącej z epoki baroku. Dobrze jest też zwrócić uwagę na organy, które sięgają 1896 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1606