Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie

Adres:

400, Kalinowszczyzna 3, 20-400 Lublin

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie jest to świątynia położona przy ulicy Kalinowszczyzna 3, której projektantem był Jan Kaizer.

Pierwsze wzmianki na temat jej powstania kojarzą nam się z datą 1621 roku, kiedy to miała miejsce budowa drewnianego obiektu sakralnego pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Kolejne lata przyniosły plony w postaci wzniesienia budowli w postaci murowanej oraz dobudowy klasztora. Tuż obok świątyni wybudowana została kapliczka, która na chwilę obecną stanowi zabytek. Jest to miejsce kultu postaci świętego Floriana, który to gasi ogień. Obiekt ten został wykonany z kamienia oraz cegły, zaś na nim wyryto ową postać. Punktem centralnym budynku jest ołtarz wykonany z drewna dębowego, na którym to widniej obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, którego autorem jest Konstanty Srzednicki. Poświęcenie tego miejsca nastąpiło w 1949 roku. Ołtarze boczne odnoszą się do kultu serca Jezusowego oraz postaci Jana Bosko. Na terenie parafii znajduje się zabytkowa kapliczka przydrożna św. Floriana ( przy ul. Kalinowszczyzna), zbudowana z cegły i kamienia z wyrytą na blasze postacią św. Floriana gaszącego ogień. Kościół Matki Bożej Wspomożenia jest położony obok ulic Lwowskiej i Kalinowszczyzna i wyróżnia go prostota architektoniczna. Jest to surowa budowla, w której to na chwilę obecną mieści się klasztor ojców Salezjanów, który to został założony przez świętego Jana Bosko, który to pochodził z Turynu. Warto zwrócić uwagę na fakty historyczne, które miały wpływ na obecny kształt budowli. Została ona wraz z początkiem dwudziestego wieku przebudowana. W tym właśnie czasie podzielono świątynię na część górną oraz dolną. Ciekawostką jest fakt, iż na terenie parafii działa biblioteka, która posiada też zbiory nowoczesne, multimedialne. Wart zatem poświęcić choć kilka chwili na odwiedzenie tego zacisznego miejsca, które to stanowi wspaniały pomnik historii.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1797