Pałac Czartoryskich w Lublinie

Adres:

Plac Litewski 2, Lublin

Pałac Czartoryskich w Lublinie to jeden z najbardziej popularnych zabytków Koziego Grodu, jaki warto odwiedzić przebywając tu na urlopie.

Obecnie jest on siedzibą Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Obiekt leży w centrum miasta, nieopodal słynnego Deptak, an którym to życie tętni o każdej porze roku. Budynek, którego rozpoczęcie inwestycji datuje się na drugą połowę siedemnastego wieku jest znakomicie utrzymany, jego losy były jednak różne ze względu na wszelkiego rodzaju zjawiska, które smutno wpisały się w kraty polskiej historii. Warto przy tym wiedzieć, że pierwszym właścicielem pałacu Czartoryskich w Lublinie był Jerzy Sebastian Lubomirski, któremu to właśnie zawdzięczamy wspaniałą, barokową bryłę budynku. Obiekt został wzniesiony na bazie prostokąta, posiada przy tym narożne alkierze. Styl budynku słusznie kojarzony jest w wybitnym okresem antyku. Dach budynku jest czterospadowy, elewacje zaś są położone na kamiennym cokole, zaś całość projektu uwieńcza zdobiony gzyms, dzięki czemu budynek jest urozmaicony pod względem architektonicznym. Jeżeli ktokolwiek chciałby odwiedzić ten zabytek, powinien udać się na Plac Litewski w Lublinie, który to jest położony w części narożnej tego właśnie placu. Warto przy tym wiedzieć, że autorem projektu inwestycji był Tylman z Garmen, wybitny architekt. Lubomirscy byli zaś pierwszymi właścicielami posiadłości. Potem zaś w roku 1731 obiekt ten stał się własnością Czartoryskich ze względu na wszelkiego rodzaju koneksje, jakie są nieodzownie związane z dziejami arystokracji polskiej. Ostatnimi właścicielami niniejszego gmachu są również Czartoryscy, którzy po sprzedali ten pałac. Niestety smutne losy drugiej wojny światowej odbiły się poważnie również na tej placówce, kiedy to obiekt ten został w dużej części zniszczony. Stało się tak na skutek uderzenia bomby. Na szczęście współcześnie budynek cieszy oko podziwiających go turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3374