Kościół św. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim

Adres:

Lubelska 61, 21-560 Międzyrzec Podlaski

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim to kościół parafialny parafii rzymskokatolickiej pod tym samym wezwaniem.

Znajduje się ona na południe od miejskiego rynku, przy ulicy Lubelskiej, w dzielnicy zwanej Nowym Miastem. Budowla powstała w latach 1772-74 jako cerkiew unicka, z fundacji Augusta Czartoryskiego. W 1874 roku została przejęta i urządzono tutaj cerkiew prawosławną. Później, w czasie I wojny światowej, zorganizowano tutaj magazyn zboża. W 1919 roku, po zakończeniu działań wojennych, zaczął działać tutaj kościół rzymskokatolicki. W 1934 roku przeprowadzono remont m. in. wieży i dachu. Jednak 10 lat później, podczas drugiej wojny światowej, świątynia częściowo ucierpiała. Przeprowadzono jednak kilka remontów, a na początku lat 90. zaczęła działać tutaj obecna parafia. Jest to świątynia murowana, otynkowana, zbudowana na planie prostokąta. We wnętrzu znajduje się kilka ciekawych elementów. Warto zwrócić uwagę na murowany chór oraz sklepienie kolebkowo-krzyżowe. W świątyni znajduje się również zakrystia, skarbczyk oraz kruchta. Główny ołtarz pochodzi z 1935 roku, a wykonany został prawdopodobnie w jednym z lokalnych zakładów rzemieślniczych. W ołtarzu możemy podziwiać piękne obrazy, m. in. Matkę Boską z Dzieciątkiem, Świętego Jana Chrzciciela oraz obraz przedstawiający patronów kościoła oraz parafii – Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obok świątyni znajduje się przykościelny cmentarz, a na nim późnobarokowa, murowana dzwonnica, pochodząca z tego samego okresu, co świątynia. Wzniesiona została ona na planie kwadratu, a pokrywa ją czterospadowy, blaszany dach. Tworzą one razem jedno z ciekawszych turystycznie miejsc w Międzyrzecu Podlaskim, a przy okazji są ważnym punktem dla tutejszych wiernych. Warto poświęcić chwilę i samemu obejrzeć ten interesujący zabytek.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1715