Rynek w Międzyrzecu Podlaskim

Adres:

Rynek, Międzyrzec Podlaski

W centrum Międzyrzeca Podlaskiego znajduje się duży plac, będący pierwotnie miejskim rynkiem.

Dzisiaj nazywa się on oficjalnie placem Świętego Jana Pawła II, aczkolwiek w obiegu funkcjonuje także pierwotna nazwa. Rynek zbudowany został na planie prostokąta i do dzisiaj zachował oryginalne wymiary, wytyczone w XV stuleciu, a także przejścia z łukami. W ostatnim dziesięcioleciu miał miejsce gruntowny remont płyty rynku. Rozglądając się po okolicy możemy zobaczyć wiele ciekawych kamienic, tworzących razem zwarte pierzeje. Warto zwrócić uwagę chociażby na dawny magistrat pod numerem 3, który jest jedną z kamienic składających się na północno-wschodnią pierzeję. Budynek wybudowany w stylu eklektycznym, pod koniec XIX stulecia. Kolejną przebudowę przeszedł pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Po przeciwległej stronie rynku znajduje się natomiast ciekawy pomnik, który jest kopią oryginalnego Pomnika Poległych za Niepodległość w walce z Niemcami w listopadzie 1918 roku. Oryginał nie przetrwał niestety II wojny światowej, jednak został on całkiem dobrze odtworzony pod koniec lat 50. przez Józefa Ciechonia – rzeźbiarza z Krasnegostawu. Niedaleko znajduje się także pomnik Polski Walczącej, a później dołączyły do nich pomniki Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz tablica, która upamiętnia międzyrzeckich Żydów. Międzyrzecki rynek jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, a przy okazji jest głównym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne, a przy okazji jest to miejsce gdzie możemy kupić wszystko, co potrzebujemy lub znaleźć coś do jedzenia – w okolicy działają bowiem liczne restauracje i kawiarnie, otwarte do późnych godzin. Jest to niewątpliwie najważniejsze miejsce w mieście oraz bardzo duża atrakcja turystyczna, której nie powinniśmy pomijać, jeśli znajdziemy się w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2588