Cmentarz żydowski w Muszynie

Adres:

ul. Ogrodowa (przy żółtym szlaku wiodącym na Malnik), Muszyna

Historia pierwszych żydów w Muszynie sięga około dziewiętnastego wieku. Wtedy właśnie zanotowano tu duży napływ ludności żydowskiej z terenów Nowego Sącza.

W związku z tym w południowo-wschodniej części Muszyny znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski. Usytuowany jest przy Smarkatym Potoczku. W późniejszych latach cmentarz otoczony został płotem z żerdzi. W dalszym ciągu jednak obejrzeć można pozostałości pierwszego muru, który stanowił porządne ogrodzenie. Wzniesiony był z płaskich kamieni. W głównej części ogrodzenia, tuż przy uliczce widnieją dwie tabliczki. Napis na jednej z nich głosi: "Cmentarz żydowski. Teren prawnie chroniony. Uszanuj miejsce spoczynku zmarłych. Renowację cmentarza wykonano ze środków Fundacji Wiecznej Pamięci. Muszyna 1995", jest tam także umieszczona gwiazda Dawida. Druga tabliczka to krótka informacja o historii tego miejsca. Mówi o tym, że cmentarz jest pozostałościom po ludności żydowskiej jaka osiedliła się w Muszynie w czasach rozbiorów. Mówi też o jego dokładnej wcześniejszej lokalizacji i zmianach jakie nastąpiły na przełomie lat. Między innymi o wywiezieniu żydów do obozów koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej, oraz o tym, że część nagrobków została splądrowana lub uległa rozpadowi. Na terenie o powierzchni 0, 3 ha przetrwało około osiemdziesięciu macew. Jest widoczny charakterystyczny, rzędowy układ nagrobków. Można także dostrzec podział cmentarza na starsza i nowszą część. Niedawno wszystkie pozostałe nagrobki zostały poddane inwentaryzacji i spisowi, dzięki czemu pamięć o nich nie zginie jeszcze na długi czas. Na nagrobkach dominują inskrypcje w języku hebrajskim, jak na tradycyjnych żydowskich cmentarzach. Na niektórych można znaleźć także napisy w języku polskim co jest świadectwem przenikania się obu kultur. Warto odwiedzić cmentarz będąc w Muszynie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1339